Paretovo pravidlo a cesta za úspěchem

Autor: Martin Kirschner.

Pouhých 20% věcí nám přináší 80% užitku. (Public Domain)29

Spousta lidí se ve svém životě soustřeďuje na zbytečnosti, které pro ně nemají přidanou hodnotu. Aby byl člověk v životě úspěšný, tak se musí soustředit pouze na činnosti, které mu v životě přinášejí nejvíce hodnoty. K tomu nám pomůže Paretovo Pravidlo, nebo také Paretův princip.

Paretovo pravidlo 80/20 je vynález italského ekonoma Vilfreda Pareta. Pareto vyvinul tento princip tak, když zjistil, že ve své zahradě se z 20 % lusků získá 80 % hrachu. Podle Pareta také přibližně 80 % pozemků v Itálii vlastní 20% obyvatelstva.

Když se zaměříme například na oblast podnikání, tak po Paretově analýze například zjistíte, že pouhých 20% klientů vám přináší 80% zisku, nebo že 20% druhů výrobků se z 80% prodává. Díky tomu pak víte, na kterých 20% klientů se nejvíce zaměřit a kterých 80% klientů jenom mrhá váš čas, nebo kterých 20% výrobků prodávat a nekupovat zbylých 80 % výrobků zbytečně do zásob.

V oblasti sportu například můžete zjistit, kterých 20% sportovních činností vám přináší 80% efektu, a můžete se pak těmto činnostem nejvíce věnovat. Čili Paretovo pravidlo je dobrým řešením například pro sestavení tréninkového plánu.

Když už jsme se zmínili o sestavení tréninkového plánu, tak sestavit si můžete na základě Paretové analýzy i jídelníček (jídelní plán), když například zjistíte, kterých 20% potravin je nejdietnějších, nebo po kterých nejvíce roste svalová hmota.

V oblasti vztahů můžete zjistit, že pouhých 20% přátel vám přináší 80% hodnoty. Můžete se proto věnovat více těmto přátelům, než těm zbylým 80%, kteří vám už žádnou hodnotu nepřinášejí a naopak vás shazují, pomlouvají, berou vám energii, nebo už si prostě s nimi nemáte co říct a jste s nimi jenom ze starého zvyku, protože se znáte z dětství.

Teď už víte, proč je Paretovo pravidlo častým předmětem koučů osobního rozvoje. Spousta podnikatelů a úspěšných lidí jej často zmiňuje na svých přednáškách, nebo ve svých knihách. Sami pak toto pravidlo uplatňují v životě a díky tomu se jim daří dosahovat úspěchu.

Jak se vám líbí Paretovo pravidlo? Je nějaká oblast života, ve které by vám Paretovo pravidlo mohl pomoct?

Pokud se vám moje články líbí, tak zvažte prosím podporu ve formě daru. Děkuji! Podpořit VIP Noviny.