Středa , 29 března 2023

Paretovo pravidlo a cesta za úspěchem

Autor: Martin Kirschner.

Pouhých 20% věcí nám přináší 80% užitku. (Public Domain)29

Spousta lidí se ve svém životě soustřeďuje na zbytečnosti, které pro ně nemají přidanou hodnotu. Aby byl člověk v životě úspěšný, tak se musí soustředit pouze na činnosti, které mu v životě přinášejí nejvíce hodnoty. K tomu nám pomůže Paretovo Pravidlo, nebo také Paretův princip.

Paretovo pravidlo 80/20 je vynález italského ekonoma Vilfreda Pareta. Pareto vyvinul tento princip tak, když zjistil, že ve své zahradě se z 20 % lusků získá 80 % hrachu. Podle Pareta také přibližně 80 % pozemků v Itálii vlastní 20% obyvatelstva.

Když se zaměříme například na oblast podnikání, tak po Paretově analýze například zjistíte, že pouhých 20% klientů vám přináší 80% zisku, nebo že 20% druhů výrobků se z 80% prodává. Díky tomu pak víte, na kterých 20% klientů se nejvíce zaměřit a kterých 80% klientů jenom mrhá váš čas, nebo kterých 20% výrobků prodávat a nekupovat zbylých 80 % výrobků zbytečně do zásob.

V oblasti sportu například můžete zjistit, kterých 20% sportovních činností vám přináší 80% efektu, a můžete se pak těmto činnostem nejvíce věnovat. Čili Paretovo pravidlo je dobrým řešením například pro sestavení tréninkového plánu.

Když už jsme se zmínili o sestavení tréninkového plánu, tak sestavit si můžete na základě Paretové analýzy i jídelníček (jídelní plán), když například zjistíte, kterých 20% potravin je nejdietnějších, nebo po kterých nejvíce roste svalová hmota.

V oblasti vztahů můžete zjistit, že pouhých 20% přátel vám přináší 80% hodnoty. Můžete se proto věnovat více těmto přátelům, než těm zbylým 80%, kteří vám už žádnou hodnotu nepřinášejí a naopak vás shazují, pomlouvají, berou vám energii, nebo už si prostě s nimi nemáte co říct a jste s nimi jenom ze starého zvyku, protože se znáte z dětství.

Teď už víte, proč je Paretovo pravidlo častým předmětem koučů osobního rozvoje. Spousta podnikatelů a úspěšných lidí jej často zmiňuje na svých přednáškách, nebo ve svých knihách. Sami pak toto pravidlo uplatňují v životě a díky tomu se jim daří dosahovat úspěchu.

Jak se vám líbí Paretovo pravidlo? Je nějaká oblast života, ve které by vám Paretovo pravidlo mohl pomoct?

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.