Sobota , 10 června 2023

Proč se lidé v této americké modré zóně dožívají nejdelšího věku?

Obyvatelé Loma Lindy žijí o deset let déle, než ostatní Američané a výzkumníci

Foto: Zdravý životní styl a víra obyvatel města Loma Linda v Kalifornii, dal toto místo na mapu modré zóny.

 

Chcete se dožít 100 let? Pak byste si možná měli nechat poradit od obyvatel Loma Linda v Kalifornii.

Ne, není to místní vodou, ale v tomto městě na jihu Kalifornie se děje něco zvláštního – způsob života, který vám může pomoci žít déle a lépe.

Loma Linda, která se nachází asi 60 mil východně od Los Angeles, se může pochlubit vysokým počtem stoletých lidí a průměrnou délkou života, která je až o 10 let delší než u ostatních Američanů.

Toto poněkud magické město je jednou z pěti „modrých zón“ na světě. Termín „modrá zóna“ byl vyvinut výzkumníkem Michelem Poulainem, který je držitelem doktorátu z demografie, a Dr. Gianni Pesem, sardinským lékařem a výzkumníkem. Tito dva vědci identifikovali skupinu vesnic v Sardinii s nejvyšší dobou dožití a začali na mapu kreslit koncentrické kruhy. Oblasti uvnitř kruhu se označily jako „modrá zóna“. Později se spojili s autorem bestsellerů Danem Buettnerem a rozšířili termín „modrá zóna“ o čtyři další identifikované oblasti s vysokou životností: Okinawa, Japonsko; poloostrov Nicoya v Kostarice; Ikaria, Řecko; a Loma Linda, Kalifornie.

Lidé, kteří žijí v oblastech modré zóny, mají mnoho společných rysů. Buettner pojmenoval těchto devět životních návyků nejzdravějších a nejdéle žijících lidí na světě „sílaná 9“.

Pohybují se přirozeně. Žijí životním stylem, který podporuje pohyb.

Poslání. Mají ve svém životě cíl.

Neuspěchanost. Vytvářejí strategie a denní rutiny ke zmírnění stresu.

Pravidlo 80 procent. Jedí vědomě a přestanou, když se cítí z 80 procent sytí. Také jedí své nejmenší jídlo pozdě odpoledne nebo brzy večer a pak nejedí vůbec. Znovu až další den.

Preferovaná rostlinná strava. Jedí více ovoce a zeleniny, omezují maso a začleňují fazole.

Víno v 5 odpoledne. Pravidelně konzumují mírné množství alkoholu a dopřávají si jednu až dvě sklenky vína denně s přáteli nebo s jídlem.

Společenství. Stávají se součástí komunity založené na víře.

Rodina na prvním místě. Mají stárnoucí rodiče a prarodiče, kteří žijí poblíž nebo společně v domě. Jsou věrní k životnímu partnerovi a dávají svým dětem dary času a lásky.

Správný rod. Udržují sociální kruh, který podporuje zdravé chování.

Víra hraje roli

Stejně jako všechny oblasti modré zóny, obyvatelé Loma Linda dodržují životní styl, který zahrnuje principy sílné 9. Město má také jedinečnou historii, která pomáhá vysvětlit dlouhověkost jeho obyvatel ve srovnání s velkou částí Spojených států.

Církev adventistů sedmého dne zde byla založena ve 40. letech 19. století a pokračovala v růstu po celé 20. století. Dnes komunita asi 9000 adventistů nazývá Lomu Lindu svým domovem.

„Vážíme si zdraví; je to opravdu součást našeho náboženství,“ řekl Dr. Gary Fraser, profesor Lékařské fakulty Univerzity Loma Lindy a Fakulty veřejného zdraví Univerzity Loma Lindy. Fraser, který je sám adventistou, říká, že udržení dobrého zdraví podporuje „filozofie, která je základem všeho“.

"Věříme, že bychom si měli dávat pozor na svá těla," řekl Fraser.

Fraser provedl mnoho studií o místním nízkém riziku onemocnění a úmrtí mezi adventisty.

"Zjistili jsme, že úmrtnost je u adventistů na národní úrovni celkově nižší o 30 až 35 procent," řekl Fraser.

Loma Linda Universita provedla sérii pěti dlouhodobých studií – známých jako Adventist Health Studies. Tyto studie zkoumaly souvislost mezi stravou, životním stylem, nemocemi a úmrtností mezi populací adventistů sedmého dne.

Vědci zjistili, že adventisté sedmého dne mají nižší riziko některých nemocí než běžná populace. Adventist Mortality Study ukázala, že celková úmrtnost na rakovinu byla o 60 procent nižší u adventistických mužů a o 76 procent nižší u adventistických žen ve srovnání s neadventistickými účastníky studie. Specifické typy úmrtí na rakovinu byly také nižší u adventistické populace – včetně rakoviny plic, kolorektálního karcinomu, rakoviny prsu, prostaty, lymfomu a leukémie.

Úmrtí na srdeční choroby a mrtvice byly také výrazně nižší.

Zdravá strava, životní styl a myšlení dělají rozdíl

Adventisté sedmého dne přijali životní styl, který podporuje vegetariánství a zakazuje alkohol, tabák a drogy. To přispívá k lepšímu zdraví a delší životnosti.

Adventist Health Study-1 zjistila, že adventističtí muži žili o 7,3 roku déle a ženy o 4,4 roku déle než jejich kalifornské protějšky. U adventistů, kteří jedli vegetariánskou stravu, se průměrná délka života prodloužila ještě výrazněji – vegetariánští muži žili o 9,5 roku déle a ženy o 6,1 roku déle.

Studie také identifikovala pět hlavních faktorů ovlivňujících dlouhověkost:

Žádná osobní historie kouření.

Nižší (normální) tělesná hmotnost.

Účast na častějším cvičení.

Vegetariánská strava.

Častá konzumace ořechů (studie ukázaly, že konzumace některých ořechů má zdravotní přínosy).

Fraser a jeho kolegové zkoumali zdravotní přínosy konzumace ořechů. Ti, kteří jedli ořechy, zaznamenali významné snížení rizika srdečních chorob a úmrtí na infarkt.

"V mém výzkumu jsme viděli o 50 % sníženou úmrtnost na srdeční choroby u lidí, kteří jedli ořechy asi pětkrát týdně," vysvětluje Fraser.

Zdravé chování má pozitivní vliv na kvalitu života a délku života, stejně jako zdravé myšlení.

Odpojení od stresorů je také důležitou součástí adventistického životního stylu. Dělají to o sabatu – vyjímečném dni, který slouží k bohoslužbě, odpočinku a zotavení se z požadavků života. Tento čas je také příležitostí, jak si odpočinout od rušivých vlivů života. Místo toho, aby během sabatu poslouchali hudbu nebo rádio, videa, televizi nebo četli noviny, knihy nebo časopisy, oživují svou náladu tím, že se spojí se sebou samými, se svými rodinami, přáteli a přírodou.

Spojení se sebou samým a ostatními však není omezeno na jeden den v týdnu. Silné sociální sítě, smysl pro účel a dobrovolnictví jsou zásady, které jsou podporovány každý den v týdnu.

Mimo Zónu

Loma Linda je centrem zdraví a dlouhověkosti, ale nemusíte být rezidentem nebo adventistou, abyste mohli praktiky jejích obyvatel přijmout do svého života. Implementace návyků do vaší stravy, fyzické aktivity, sociálních sítí, zvládání stresu a myšlení má potenciál přinést zdravější, šťastnější a delší život – bez ohledu na vaše náboženské přesvědčení nebo místo, kde žijete.

Buettner říká, že téměř každý stoletý stařec, se kterým se jeho tým setkal, ztělesňoval principy sílné 9 – měli nějakou víru, jedli rostlinnou stravu a přiměřeně cvičili.

„Ale jedna věc, kterou dělají obyvatelé Loma Linda nejlépe je ‚vytvoření kultury a prostředí pro zdraví‘,“ řekl Buettner. "Proto pokud jde o zdraví, měli byste se obklopit lidmi, kteří mají zdravé návyky nebo stejné cíle jako vy."

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: epochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Heather Lightner