Středa , 29 března 2023

Ruský agent deleguje české dezinformační weby, aktivisty a politiky, tvrdí BIS

Sídlo BIS

Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) dochází k bezpečnostním hrozbám na území České Republiky ze strany Ruské Federace. Jednomu ruskému agentovi se podařilo udržovat kontakty s proruskými aktivisty, politiky a novináři.

Z nejnovější zprávy BIS publikované dne 17.10.2022 na jejich webu se píše:

„Opatření přijatá v reakci na kauzu Vrbětice vedla také k výraznému omezení možnosti osobního setkávání pracovníků ruské diplomatické mise se zástupci proruských aktivistů. Udržovat a rozšířovat kontakty s proruskými aktivisty se nicméně dařilo jednomu z vlivových agentů působících ve prospěch orgánů ruské státní moci, který má navíc vazby i mezi novináři a zprostředkované kontakty s některými politiky. Tyto vazby používal k nastolování proruské politické agendy, koordinaci veřejných vystoupení kontaktovaných politiků a k medializaci narativů, jež jsou v souladu se zahraničně-politickými zájmy RF."

Zeptal jsem se BIS: Můžete podat více informací o tom ruském agentovi (to znamená jméno, služební číslo a hodnost), který řídil ty novináře, aktivisty a politiky? Dále pak koho tim přesně myslíte proruskými aktivisty, novináři a politiky, kteří spolupracovali s ruským agentem a zda se jedná o české občany? Jaká jsou jejich jména?

BIS mi do vydání čláků na tyto konkrétní otázky neodpověděla.

Dále BIS ve své zprávě uvádí, že tento agent financuje alternativní média a proruské aktivisty:

„Vlivová skupina, jejíž je tento agent součástí, disponovala dostatkem finančních prostředků k tomu, aby udržovala, nebo dokonce rozšiřovala okruh proruských novinářů a aktivistů, kteří by kromě výroby alternativního medialního obsahu pořádali velké akce využitelné ve prospěch ruské propagandy. Zapojeným osobám byly propláceny náklady na přípravu materiálů a v některých případech jim byly zajišťovány výjezdy do zahraničí, kde byla jejich činnost dále koordinována a kontrolována.“

Zeptal jsem se BIS: Kolik finančních prostředků ten agent celkově vyplatil, kterým osobám (jméno a titul/profese) a v jakých konkrétních částkách?

BIS mi do vydání čláků na tyto konkrétní otázky neodpověděla.

Podle BIS ruská státní média se obrace jí na „proruské aktivisty“ a novináře, aby skrze ně šířila proruský narativ:

„Obdobně se na některé proruské aktivisty obraceli zástupci ruských státních médií, aby získali tendenční stanoviska dále využitelná zejména pro potřeby ruské vnitrostátní propagandy. Skrze spřízněné aktivisty a novináře a cestou alternativní mediální scény, která z prokremlských narativů významně čerpá, dochází v českém prostředí k šíření stanovisek podporující zahraniční politiku režimu Vladimíra Putina.“

Zeptal jsem se BIS: „Která konkrétně ruská státní média se obratila na proruské aktivisty a novináře, aby získala proruská tendenční stanoviska dále využitelná zejména pro potřeby ruské vnitrostátní propagandy?“

BIS mi do vydání čláků na tyto konkrétní otázky neodpověděla.

Tiskový mluvčí BIS, pan Ladislav Šticha mi sdělil, že veřejnosti nemůže v této záležitosti poskytnout bližší informace:

„Děkuji za Váš zájem o veřejnou výroční zprávu BIS. Ta je pouhým derivátem výroční zprávy utajované, kterou dostávají se všemi detaily zákonní adresáti. Její obecnost je logická, protože nemůže obsahovat utajované informace. Jejím smyslem je veřejnost informovat o tom, jakým tématům se služba v daném roce věnovala, který typ informací poskytla například prezidentovi, předsedovi vlády či ministrům. Z tohoto důvodu Vám bližší informace sdělit nemohu.“

Do teď není jasné kdo je „proruský aktivista“, nebo co přesně musíte říct, nebo udělat, abyste mohli být považováni za proruského aktivistu. Zákon tento termín nijak nedefinuje, nicméně zdá se, že tato skupina lidí bývá často kriminalizována a považována z hlediska BIS za bezpečnostní riziko státu.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.