Středa , 29 března 2023

Senátor Graham varoval Elona Muska poté, co vyzval k deeskalaci ukrajinské války

Foto: senátor Lindsey Graham (R-S.C.) ve Washingtonu dne 25. května 2022; a generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk na společné fotografii (Print Screen Epoch Times)

Senátor Lindsey Graham (R-S.C.) se zaměřil na Elona Muska kvůli jeho nedávným příspěvkům na Twitteru a varoval jej, že senátoři by mohli Tesle odebrat daňové úlevy za to, že Musk naléhal na deeskalaci rusko-ukrajinské války.

„Stále velmi podporuji Ukrajinu, ale jsem přesvědčen, že masivní eskalace války způsobí Ukrajině a možná i světu velké škody,“ napsal Musk tento týden na Twitteru v reakci na kritizovaný průzkum, který provedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Musk také zveřejnil svůj vlastní průzkum, zda by se lidé ve sporných oblastech Donbasu a Krymu měli rozhodnout, zda jsou součástí Ukrajiny nebo Ruska.

To vyvolalo kritický komentář a varování od Grahama.

„Při vší úctě k Elonu Muskovi – a já ho respektuji – navrhuji, aby si zjistil fakta ruské invaze na Ukrajinu,“ napsal Graham na Twitteru. „Navrhovat, abychom ukončili ruskou invazi tím, že Rusku prostě dáme části Ukrajiny – po všem tom utrpení – je hloupé. Je to také urážka statečnosti Ukrajinců bojujících za obranu své vlasti."

Později v návaznosti Graham navrhl, že zákonodárci „by se měli vrátit k daňovým odvodům na elektrická vozidla“.

„To je rozdíl, kde z potencionálních odvodů nyní těží výhradně výrobci elektrických vozidel, kteří zvýšili ceny jako by odváděly daně,“ napsal na Twitteru, v čemž někteří tvrdili, že jde o skrytou výhružku proti Muskově společnosti Tesla, největšímu výrobci elektrických vozidel ve Spojených Státech.

Starlink

Musk v reakci na to řekl, že jeho firma již několik let neobdržela spotřebitelskou daňovou slevu.

„Zaprvé,“ napsal, „Tesla už roky nemá tuto spotřebitelskou daňovou slevu a také o ni nežádali – na rozdíl od GM a Fordu.

Kromě Grahamovy kritiky řekl ukrajinský velvyslanec v Německu Muskovi, že si má jít „vykřikovat pryč“.

„Jediným výsledkem je, že teď už si žádný Ukrajinec NIKDY nekoupí vaše teslové kecy,“ uvedl na Twitteru ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk. "Tak hodně štěstí."

Během rané fáze ukrajinsko-ruského konfliktu Musk oznámil, že využije svou internetovou službu Starlink na pomoc ukrajinské vládě a jejímu vojenskému úsilí proti Rusku. Tento týden Musk potvrdil, že SpaceX utratilo 80 milionů dolarů za Starlink ve východoevropské zemi.

„Náklady SpaceX na aktivaci a podporu Starlink na Ukrajině jsou zatím ~80 milionů dolarů. Naše podpora pro Rusko je 0 dolarů. Je zřejmé, že jsme pro Ukrajině,“ řekl.

Válečný vývoj

Ruská invaze na Ukrajinu se začala rozpadat po ukrajinské protiofenzívě, při níž byly od začátku září znovu dobyty tisíce čtverečních mil území, včetně desítek osad v posledních dnech.

Ránou pro Moskvu bylo ustoupení tisíce ruských vojáků poté, co se frontová linie rozpadla, nejprve na severovýchodě a od začátku tohoto týdne také na jihu.

Členové Rady ruské federace, horní komory parlamentu, se 4. října 2022 v Moskvě účastnili zasedání k ratifikaci legislativy o připojení ukrajinských oblastí Doněcku, Chersonu, Luhanska a Záporožska  k Rusku.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o začlenění těchto čtyř částečně okupovaných ukrajinských regionů do Ruska, včetně Záporoží, v rámci největšího pokusu o anexi Evropy od druhé světové války.

Zelenskyj ve středu řekl, že jeho armáda znovu dobyla další osady v jižní Chersonské oblasti a záběry zveřejněné z Chersonu ukázaly ruské bojové vozidlo pěchoty s bílým kusem látky omotaným kolem hlavně děla ve zjevné kapitulaci.

K této zprávě přispěla agentura Reuters.

Překlad: Martin Kischner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Jack Phillips

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.