Středa , 29 března 2023

Záznamy o nákupech ukazují, že se USA připravují na mimořádnou jadernou událost

Foto: Pohled na budovu amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb (HHS) ve Washingtonu, 22. července 2019.

Americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb (HHS) nakupuje léky v hodnotě 290 milionů dolarů jako součást svého „dlouhodobého a pokračujícího úsilí být lépe připraveni zachraňovat životy po radiačních a jaderných mimořádných událostech“.

HHS nakupuje dodávku léku Nplate od společnosti Amgen USA, biotechnologické centrály se sídlem v Thousand Oaks v Kalifornii.

Nákup za 290 milionů dolarů oznámila 4. října Správa pro strategickou připravenost a reakci (ASPR), agentura která je součástí HHS, a která má za úkol připravit zemi na budoucí katastrofy a mimořádné události v oblasti veřejného zdraví.

Nplate je obchodní název romiplostimu (účinná látka), který byl schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v lednu 2021 k léčbě poranění krevních buněk, která doprovázejí akutní radiační syndrom (ARS) u dospělých a dětí.

ARS je také označována jako nemoc z ozáření, která zasáhne vnitřní orgány během pouhých sekund a „nastane, když je celé tělo člověka vystaveno vysoké dávce pronikajícího záření“. Může to mít za následek potíže se srážením krve kvůli nízkému počtu krevních destiček, což může vést k nekontrolovanému krvácení, které je život ohrožující.

Nplate pomáhá snižovat krvácení způsobené zářením tím, že stimuluje tělo, aby produkovalo více krevních destiček.

Podle oznámení byl vývoj Nplate pro nemoc z ozáření společnosti Amgen podporován Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA) a National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID). BARDA je součástí HHS ASPR a NIAID je součástí National Institutes of Health (NIH).

"BARDA využívá své pravomoci garantované zákonem Project Bioshield Act z roku 2004 a 290 milionů dolarů v rámci projektu BioShield bylo určeno na nákup této dodávky léku," píše se ve zprávě ASPR.

Americká vláda zahájila projekt Bioshield v roce 2004, aby podnítila soukromé společnosti k vývoji vakcín a dalších protiopatření k řešení budoucích chemických, biologických, radiologických a jaderných hrozeb. Původně jím bylo poskytnuto přibližně 5,6 miliardy dolarů, které měly být financovány do fiskálního roku 2013, a později dalších 2,8 miliardy USD, které měly být financovány od fiskálního roku 2014 do fiskálního roku 2018.

„Společnost Amgen bude tuto zásobu udržovat v seznamu řízeného dodavatelem,“ uvedla ASPR k dodávce léků Nplate. "Tento přístup snižuje náklady na správu životního cyklu pro daňové poplatníky, protože dávky, které se blíží expiraci, mohou být převedeny na komerční trh pro rychlé použití před vypršením platnosti a mohou být přidány nové dávky do vládních zásob."

NIAID v únoru 2021 oznámila, že schválení romiplostimu nebo Nplate vládní agenturou FDA bylo výsledkem její spolupráce s BARDA a Amgen.

"Rozhodnutí FDA bylo založeno převážně na studiích podporovaných NIAID, které ukazují, že romiplostim výrazně zvyšuje přežití u vzorových zvířat vystavených radiaci," uvedlo tehdy NIAID.

Nplate je také jinak schválen FDA pro lidi s imunitní trombocytopenií, krevní poruchou, která vede k nízkému počtu krevních destiček.

„Změna účelu léků na akutní radiační syndrom, které jsou také schváleny pro komerční indikaci, pomáhá udržovat dostupnost produktu a zlepšuje obeznámenost poskytovatelů zdravotní péče s lékem,“ oznámilo ASPR 4. října.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Mimi Nguyen Ly

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.