Středa , 31 května 2023

Spoluzakladatel FTX Sam Bankman-Fried předstoupí příští týden před soud

Foto: Není jasné, zda se přizná k obvinění z podvodu stejně, jako to udělali jeho spolupracovníci na začátku tohoto měsíce, nebo bude předstírat, že je nevinný.

Podle deníku CNET se očekává, že spoluzakladatel neúspěšné kryptoměnové burzy FTX, Sam Bankman-Fried, předloží svou výpověď u soudu 3. ledna, vyplývá ze soudních dokumentů. Bankman-Fried by se měl kvůli své obžalobě objevit v soudní síni v New Yorku, kde se buď přizná k osmi obviněním z podvodu a spiknutí, nebo půjde před soud. Dva z Bankman-Friedových spolupracovníků se již přiznali k obvinění z podvodu a údajně spolupracují s vyšetřovateli.

Bankman-Fried byl vydán z Baham začátkem tohoto měsíce, protože americké úřady pokračují ve vyšetřování titánského kolapsu FTX. Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried vzal lidem peníze uložené na kryptoměnové burze a podvodně je poslal do jeho kryptoměnového hedgeového fondu Alameda Research. V rozhovorech s různými sdělovacími prostředky Bankman-Fried popřel jakékoli zločinné provinění nebo úmysl.

Samuel Raymond a Andrew Rohrbach byli jmenováni žalobci v případu Bankmana-Frieda, jak ukazují soudní dokumenty. Soud povede okresní soudce Lewis Kaplan u federálního soudu na Manhattanu.

Podle Finance Yahoo Bankman- Fried před svým zatčením 12. prosince přiznal selhání řízení rizik v FTX, ale řekl, že nevěří, že je trestně odpovědný. Právník Bankman-Frieda neodpověděl na žádosti o vyjádření.

Dva z jeho spolupracovníků, bývalá generální ředitelka Alamedy Caroline Ellisonová a bývalý technologický ředitel FTX Gary Wang, přiznali svou vinu ve své roli v kolapsu FTX a dohodli se na spoluprací se státními zástupci. Jak uvedl deník Repfesher tak Ellisonová se přiznala ke všem bodům obvinění a hrozí ji 110 let vězení.

Bankman-Fried byl propuštěn 22. prosince na kauci ve výši 250 milionů dolarů a bylo mu nařízeno zůstat se svými rodiči v Palo Alto v Kalifornii, kde vyučují na Stanfordské právnické fakultě. Podléhá elektronickému sledování.

FTX požádala 11. listopadu o ochranu před bankrotem. Její nový generální ředitel John Ray 13. prosince sdělil Kongresu, že burza ztratila 8 miliard dolarů ze zákaznických peněz, protože ji řídili "hrubě nezkušení, nesofistikovaní jedinci."

Bude předstírat, že je nevinný?

Pojďme si připomenout několik nesrovnalostí.

1) Bankmana-Frieda propustili na kauci 250 miliónů USD, což je označeno za nejvyšší kauci v dějinách USA. Podle deníku Aeronet však byl zastaven majetek jeho rodičům ve výši 4 milionů USD v podobě jejich rodinného domu. To nejsou ani 2% z uvedené kauce. Buď je soudce úplný debil a neumí počítat a nebo mu byl přislíben úplatek z ukradených peněz.

Tak tohle je dům rodičů Samuela v Palo Alto. Jeho odhadní cena v místě lokality nepřevyšuje 4 miliony USD. Kauce ale byla stanovena na 250 milionů USD

2) Bankman-Fried je židovského původu a soudce Gabriel W. Gorenstein, který jej propustil na kauci je také židovského původu, což by někteří mohli považovat za střet zájmu. Navíc tento soudce nařídil, že Samuel, i když bude ve zmíněném domě rodičů v domácím vězení, bude moci dům opustit, pokud bude potřebovat lékařskou pomoc, asistenční pomoc z drogové závislosti, anebo psychiatrickou pomoc.

Tohle je vypouštění informačních balónků, aby si lidé mysleli, že Bankman-Fried je psychicky nezpůsobilý a drogově závislý. V případě obvinění Backmana-Frieda by tak mohl maximálně skončit na pár let někde na odvykačce, nebo v blázinci a po pár letech by mohl být propuštěn.

Je také možné, že se Bankman-Friedovi právníci pokusí veškerou vinu svalit na ty, co se již přiznali, tedy na Elliotovou a Wanga. Pokud Bankman-Fried za sebou důkladně zametl stopy, tak právníci z něho udělají oběť (stejně jako z okradených klientů), která naivně věřila těmto zaměstnancům, kteří se dopustili takového podvodu. On sám pak maximálně řekne, že měl lépe FTX zabezpečit a že je to pro něho do budoucna velké ponaučení.

Jisté je, že tento soudní proces bude ještě hodně zajímavý a sám jsem zvědavý co Bankman-Fried před soudem řekne, protože v současné době to vědí snad jenom jeho právníci.

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.