Středa , 31 května 2023

Trumpův ekonomický rekord vypadá každým dnem lépe

Autor: Stephen Moore.

Když Joe Biden kandidoval proti Donaldu Trumpovi na prezidenta, často vznesl nyní ironické obvinění, že žádný prezident, který dovolí tolik úmrtí na COVID-19, by nikdy neměl být v Bílém domě. Dnes je za Bidena více úmrtí na COVID než za Trumpa – a to i s vakcínou.

Ale nejde jen o zdravotní problémy, že Trumpovo prezidentství vypadá ve zpětném pohledu mnohem lépe a kompetentněji.

Všude, kam v těchto dnech přijdu, za mnou lidé přicházejí a říkají něco ve smyslu: „Nelíbily se mi některé věci, které Trump řekl, nebo způsob, jakým jednal, ale musím přiznat, že se mi líbí, co udělal pro ekonomiku."

Nikdo nepotvrdil Trumpovu politiku „Udělejme Ameriku znovu skvělou“ přesvědčivěji než Biden. Vysoké ceny plynu, nejvyšší míra inflace za čtyři desetiletí, plán na zdvojnásobení státního dluhu za 12 let a klesající výplaty dělníků probouzejí Američany až do skutečně široce založené prosperity za Trumpa.

Trumpovou strategií bylo snížit daně, omezit regulaci, masivně zvýšit domácí produkci energie a přepracovat obchodní dohody, aby byly tvrdé pro Čínou.

Nikdo z progresivního hnutí si nemyslel, že by to mohlo fungovat. The Washington Post před volbami v roce 2016 směle prohlašoval, že „Trump by mohl zničit světovou ekonomiku“. Ukázalo se, že je to pravda?

Tady jsou jen fakta, madam. Během prvních tří let v úřadu, než udeřil COVID, míra nezaměstnanosti klesla pod 4 procenta, což bylo téměř nejnižší za půl století. Míra inflace klesla na 1 procento, což bylo dokonce pod cílovou úrovní stanovenou Federálním rezervním systémem. To udrželo úrokové sazby hypoték a mnoha dalších úvěrů na nejnižší úrovni v moderní době.

Míra chudoby klesla na nejnižší zaznamenanou úroveň. To platilo pro ženy, děti, černochy, bělochy, Hispánce a Asiaty. Střední příjem domácnosti vzrostl na téměř 68 000 USD a zisk 5 000 USD za tři roky byl více než za druhé funkční období George W. Bushe a za osm let Baracka Obamy.

Zde byl další pozoruhodný čin: za Trumpa se Spojené státy staly energeticky nezávislými. V měsíci, kdy před rokem Trump opustil úřad, Amerika nedovážela ropu ze Saúdské Arábie, a to především proto, že produkce ropy a plynu v USA prudce vzrostla. Nyní máme prezidenta, který musí prosit Saúdy a Íránce, aby produkovali více ropy. Jak ponižující.

Všude se začínají objevovat nálepky na nárazníky: „Ještě slečno Trumpová? Málokterý Američan si nechá ujít některé z jeho dovádění. Ale každý den, kdy vzroste inflace, hranice zůstává v chaosu, COVID zuří a vládní výdaje a dluhy narostou na nová multibilionová maxima, Trumponomics zní jako lepší nápad.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

Zdroj: theepochtimes.com

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz)

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.