Středa , 29 března 2023

V Kalifornii a na Floridě budou vypuštěni geneticky modifikovaní komáři

Autor: Katabella Roberts.

Transgenní komár Aedes aegypti OX513A, vytvořený společností Oxitec, v Piracicaba, Sao Paulo, Brazílie, 26. října 2016. (Miguel Schincarol/AFP přes Getty Images)

V Kalifornii a na Floridě mají být vypuštěny miliony geneticky modifikovaných komárů ve snaze snížit počet skutečných invazivních komárů přenášejících nemoci.

Americká agentura pro ochranu životního prostředí v pondělí schválila použití geneticky upraveného hmyzu v pilotních projektech v konkrétních okresech obou států.

Komáři vyrobila britská biotechnologická firma Oxitec, která je financovaná nadací Billa a Melindy Gatesových, ve snaze bojovat s nemocemi přenášenými hmyzem, jako je horečka dengue, žlutá zimnice a virus Zika.

Podle společnosti Oxitec její „udržitelná a cílená technologie biologické kontroly škůdců nepoškozuje užitečný hmyz, jako jsou včely a motýli, a je prokázáno, že je cílaná na komára Aedes aegypti přenášejícího choroby, který napadl komunity na Floridě, v Kalifornii a dalších státech USA.

Od doby, kdy byl poprvé detekován v Kalifornii v roce 2013, se komár Aedes aegypti rychle rozšířil do více než 20 okresů po celém státě, čímž se zvýšilo riziko přenosu nemocí přenášených komáry na člověka.

Nová technologie Oxitec se skládá z geneticky modifikovaných samců komárů, kteří nekoušou, kteří budou vypuštěni do přírody, kde se očekává, že se spáří se samicemi, které kousnou.

Při páření s nimi předají smrtící gen, který účinně zajistí, že jejich potomci zemřou před dosažením dospělosti.

Úředníci ochrany životního prostředí schválili v pondělí dva projekty, jeden s Delta Mosquito and Vector Control District (Delta MVCD) v Kalifornii a jeden s Florida Keys Mosquito Control District (FKMCD) na Floridě.

Pilotní projekt na Floridě bude pokračováním partnerství Oxitec s Florida Keys Mosquito Control District po jeho pilotním projektu v Keys v roce 2021.

"Vzhledem k rostoucí zdravotní hrozbě, kterou tento komár představuje v USA, pracujeme na tom, abychom tuto technologii zpřístupnili a udělali dostupnou," řekl Gray Frandsen, generální ředitel společnosti Oxitec. "Tyto pilotní programy, v nichž můžeme demonstrovat účinnost technologie v různých klimatických podmínkách, v tom budou hrát důležitou roli. Těšíme se, že se letos pustíme do práce."

Nadcházející vypuštění upraveného hmyzu bude největším vypuštěním ve světové historii.

Kritici, včetně vědců, odborníků na veřejné zdraví a ekologické skupiny, se však obávají toho, jaké dopady by vypouštění geneticky změněných komárů mohlo mít na veřejné zdraví i na životní prostředí.

"Je to destruktivní krok, který je nebezpečný pro veřejné zdraví," řekla pro USA Today Dana Perlsová, programová manažerka potravinářského a technologického programu organizace Friends of the Earth, která se zabývá ochranou životního prostředí.

Perls uvedla, že její největší obavou je nedostatek široce rozšířených vědeckých údajů o geneticky modifikovaném hmyzu a potenciálního rizika, které by mohly přinést.

"Jakmile vypustíte tyto komáry do životního prostředí, nemůžete je odvolat," řekla. "To by ve skutečnosti mohlo způsobit problémy, které ještě nemáme."

Zatímco Kalifornie zatím nemá lokálně získané případy horečky dengue nebo jiných virů šířených Aedes aegypti, komár sám je rozšířen po celém státě, a tak vytváří podmínky pro výskyt místních ohnisek onemocnění.

Navíc komáři, kteří jsou připraveni na vypuštění, zůstanou v prostředí déle než několik týdnů po zastavení vypouštění.

Oxitec říká, že jeho komáři jsou bezpečným, efektivním a ekologickým kontrolním řešením a nepředstavují hrozbu pro lidi ani životní prostředí.

Jaydee Hansonová, ředitelka pro politiku Centra pro bezpečnost potravin, uvedla, že „experiment je zbytečný a dokonce nebezpečný“, a poukázala na nedostatek významných tropických chorob v Kalifornii.

"V Kalifornii nejsou žádné lokálně získané případy horečky dengue, žluté zimnice, chikungunya nebo ziky," řekl Hanson. "Vypuštění miliard GM komárů zvyšuje pravděpodobnost, že se samice GM komárů dostanou ven a vytvoří hybridní komáry, kteří jsou virulentnější a agresivnější."

"Další strategie veřejného zdraví, včetně použití komárů infikovaných Wolbachií, by mohla lépe kontrolovat Aedes aegypti v Kalifornii a na Floridě," dodal Hanson.

Agentura pro ochranu životního prostředí zaregistrovala několik tradičních adulticidů a larvicidů, stejně jako komáry infikované Wolbachií.

Podle Quartze oblasti včetně Malajsie, Brazílie, Kajmanských ostrovů a Panamy zaznamenaly po provedení podobných experimentů pokles populace komárů až o 90 procent.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz)

Zdroj: theepochtimes.com

Poznámka MK: Asi vám dochází, že když v tom mají prsty Bill a Melinda Gatesovi, tak to nebude něco prospěšného pro lidstvo. Opět pod záminkou zdraví se na lidstvo chystá něco šíleného. Bill Gates chce v podstatě skrze geneticky upravených komárů naočkovat lidi, kdy tito komáři budou roznášet "smrtící gen".

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.