Sobota , 10 června 2023

3 jednoduchá řešení pro úlevu od bolesti zad

Foto: Tradiční čínské baňkování zad může pomoci zmírnit svalové křeče a obnovit přirozenou křivku dolní části zad.

 

Než se pustíte do léků proti bolesti a léků na uvolnění svalů  bolavých zad, vyzkoušejte nejprve tyto užitečné triky!

Pokud jste se dnes ráno probudili se ztuhlými a bolavými zády, zdaleka nejste sami. Více než 80 procent z nás pociťuje bolesti v kříži v určité fázi svého dospělého života a více než 264 milionů pracovních dní je ročně ztraceno kvůli této běžné nemoci, což z ní činí druhé nejčastější postižení. U 1 z 5 z nás se tato bolest zad stává chronickou.

Bohužel, mainstreamová medicína má na tento společný problém jen málo úspěšných odpovědí. Podle studie provedené na více než 1400 pacientech se po 2 letech dokázalo vrátit do práce pouze 26 procent lidí, kteří podstoupili operaci zad, ve srovnání s 67 procenty pacientů, kteří se rozhodli operaci nepodstoupit. To znamená 74 procentní míru selhání operací zad! Pokud vám to nestačí, došlo k 41 procentnímu nárůstu počtu pacientů, kteří užívali léky proti bolesti – včetně vysoce návykových opiátů – po operaci zad.

Než se obrátíte na potenciálně návykové léky proti bolesti a možná neúčinnou operaci zad, zvažte použití předem připravených inovativních alternativ – kromě krémů proti bolesti a rybího tuku. Věřím, že klíč k úlevě od bolesti zad spočívá ve snížení zánětu a pochopení skutečné příčiny vaší bolesti. Vím, že někteří z vás si ani nedokážou představit život bez bolesti zad, ale věřte mi, že existuje naděje i pro ty z vás, kteří se cítíte naprosto beznadějně.

Dr. John Sarno a syndrom tenzní myozitidy

Dr. John Sarno byl jedním z nejskvělejších specialistů na bolesti zad, s kterým jsem se kdy setkal. Jeho úspěšnost 2 roky po léčbě byla 76 procent bez jakýchkoliv bolestí zad, a to bez operace a bez léků. 16 procent pacientů, kterým záda se vůbec nezlepšila, jednoduše odmítli uvěřit tomu, co jim říkal, že je hlavní příčinou jejich bolesti.

Zvědavost Dr. Sarna ohledně skutečného zdroje bolesti zad přišla poté, co prozkoumal vzorek skupiny lidí, kteří aktivně pociťovali bolest, ve srovnání s lidmi, kteří se bolesti zad vůbec netrápili. Zjistil, že někteří lidé ze skupiny trpící bolestí měli lepší rentgenové snímky, než lidé ze skupiny bez bolesti. A ve skupině bez bolesti měli někteří tak špatné rentgenové snímky, že s podivem neměli extrémní bolesti. To ho vedlo k tomu, aby se v bádání ponořil hlouběji, a to, co našel, vás možná překvapí.

Většinu lidí naučili věřit, že udělali něco, čím si poranili záda, nicméně Dr. Sarno zjistil, že záda nejsou tak křehká struktura, jak nám vymývali mozky, abychom tomu věřili. Jeho výzkum ho dovedl k závěru, že bolesti zad nejsou způsobeny onemocněním plotének, degenerací páteře, kostními ostruhami nebo skřípnutými nervy. (Mimochodem, žádný rentgen, myelogram nebo CT neprokáže skřípnutí nebo tlak na nerv.) NENÍ to strukturální abnormalita páteře, která způsobuje většinu bolestí zad.

Zjistil, že nejprve se stáhne malá skupina krevních cév, což má za následek ischemii, což je nedostatek průtoku krve a kyslíku do lokalizované oblasti, a to vede k bolestivým křečím postiženého svalu. Na základě toho se hromadí chemický odpad, což je také bolestivé. A nakonec, protože přívod kyslíku do okolních nervů je přerušen, tyto nervy způsobují extrémní bolest. Tato bolest může začít kdekoli od zadní části krku a pokračovat až dolů do hýždí. Pokud některý z nervů se táhne páteří, máte bolest, která se šíří do paží a nohou, a způsobuje ztuhlost a mravenčení.

Dr. Sarno to nazval Syndrom tenzní myozitidy, protože to, co spouští počáteční zúžení průtoku krve, je napětí. Tento fyziologický proces je spuštěn úzkostí; protože nás od útlého věku učí nevyjadřovat úzkost nebo budeme považováni za upjaté nebo nervózní, a proto mozek musí úzkost a napětí nasměrovat na nějaké místo v těle. Toto napětí musí dosáhnout určité úrovně, buď prostřednictvím stresu nebo zranění, aby vyústilo v bolest. Zranění zad se obvykle samo zahojí během několika týdnů, ale pokud poslouží jako spouštěč, mozek jej použije k ukládání úzkosti, hněvu a dokonce i vzteku. Protože bolest sama o sobě vytváří napětí, může rychle eskalovat do začarovaného kruhu, který přeroste v invaliditu.

Můj 3 krokový proces pro úlevu od bolesti zad

Ať už se vaše bolest objevila před pár minutami nebo trpíte roky, doporučuji vám provést 3 jednoduché kroky, abyste získali úlevu.

Krok 1. Uznejte hlavní příčinu

Pokud jste tvrdě pracující perfekcionista, často se kritizujete, nesete na svých bedrech tíhu světa, nebo máte jiné stavy související s napětím, jako jsou bolesti hlavy, astma, alergie, kožní problémy, zažívací potíže nebo peptické vředy, pak jste představitel typického pacienta s bolestí zad doktora Sarna. Než Dr. Sarno zemřel ve věku 93 let, tak zjistil, že průměrný pacient kterého viděl, trpěl bolestmi zad po dobu nejméně 8 let a měl nějaký typ nálezu, který podpořil strukturální příčinu jeho bolesti.

Musíte zpochybnit vše, co vám bylo řečeno, že je příčinou vaší bolesti, a zvážit, že můžete mít syndrom tenzní myozitidy a že váš strukturální problém není primární příčinou vašich bolestí zad. Tím že to děláte, v podstatě říkáte svému mozku, že už nechcete svou úzkost a napětí vyjadřovat fyzicky. Některým lidem stačí vysvětlit, co se vlastně děje, aby pocítili určitou úlevu od bolesti. Ale pro ostatní je zapotřebí další psychoterapie, aby se vyvinuly zdravé způsoby, jak vyjádřit úzkost, stres a napětí, aniž by to za vás vyjadřovalo vaše tělo.

Krok 2. Stimulujte svůj bloudivý nerv

Stimulace bloudivého nervu je dalším způsobem, jak zmírnit napětí a zánět v zádech. Bloudivý nerv je nejdelší hlavový nerv v těle, který se táhne od vašeho mozkového kmene až dolů do obličejových svalů, krku, srdce, plic, bránice, žaludku a střev. Bloudivý nerv je klíčovým hráčem ve spojení mysli a těla, přenáší signály z nervů a neurotransmiterů ve vašem břichu do mozku a naopak.

To, co se děje v bloudivém nervu, nezůstává v bloudivém nervu – má to široké účinky na celé vaše tělo se schopností snížit celkovou úroveň zánětu, jakmile je stimulován. Aktivace vašeho bloudivého nervu pozměňuje imunitní systém a uvolňuje hormony a enzymy, jako je acetylcholin a oxytocin. Konečným výsledkem je nižší zánět, více relaxace, lepší paměť a více energie.

Zatímco implantovaná zařízení, která přímo stimulují bloudivý nerv, ještě nejsou schválena pro bolesti zad, existují způsoby, jak můžete nepřímo stimulovat bloudivý nerv, abyste zmírnili napětí, stres a zánět. Nejjednodušší pro začátek je stimulace potápěčského reflexu cáknutím studené vody na obličej, od linie vlasů až po bradu. Tento reflex zvyšuje průtok krve do vašeho mozku, zpomaluje srdeční frekvenci, uvolňuje vaše tělo a zároveň snižuje hněv. Mezi další techniky, které fungují, patří bzučení, meditace a dýchací techniky, kdy je váš výdech dvakrát delší než váš nádech.

Krok 3. Zvyšte krevní oběh a bojujte proti zánětu

Jakmile si uvědomíte, že příčinou vaší bolesti je ischemie a výsledný zánět, existují jednoduché způsoby, jak zvýšit průtok krve a snížit zánět. První místo, kde bych rád začal, je vitamín B12, také známý jako „vitamín proti bolesti“. Nejúčinnější formou je Methyl B12 a na bolest zad doporučuji alespoň 1500 mcg denně.

V některých zemích se vitamín B12 používá podobně jako my používáme aspirin nebo ibuprofen – jako lék proti bolesti. Funguje dvěma způsoby – zaprvé zvyšuje kapacitu přenosu kyslíku ve vaší krvi zvýšením počtu červených krvinek. To znamená, že se více kyslíku dostane do oblastí, kde zažíváte ischemii a následnou bolest. Za druhé, je nezbytný pro zdravé nervy. Tvoří izolaci kolem vašich nervů známou jako myelinová pochva a je vynikající pro zmírnění bolesti nervů.

S postupujícím věkem často přicházejí bolesti zad jako první věc po ránu. Berte GLA (kyselinu gama linolenovou), esenciální tuk, o kterém je známo, že snižuje záněty a pomáhá učinit ranní ztuhlost zad minulostí.

Pokud dáváte přednost aktuálním prostředkům, doporučuji DMSO (Dimethyl Sulfoxide) mazací gel nebo tekutý nápoj na bolesti a záněty zad. Když se DMSO aplikuje na kůži, rychle se vstřebá až do hlubších tkání. Nejen, že je to antioxidant, který podporuje hojení, ale také odvádí vodu ze zanícených tkání, aby zmírnil otoky a bolest, a zároveň ohromně zvyšuje oběh. DMSO již dlouho používají sportovní trenéři k úlevě od bolesti a urychlení procesu hojení vymknutí, natažení, zánětů šlach a dokonce i modřin. Důležité je vědět o DMSO, že se musí aplikovat na čistou pokožku, protože přenese s sebou do tkání cokoli z kůže, včetně všeho od laku na nehty po špínu.

S bolestí zad přichází svalové křeče a já pevně věřím v účinnost praktických terapií k uvolnění svalů a celkové relaxaci. Masáž s myofasciálním uvolněním; tradiční čínské baňkování zad, které si získalo oblibu během olympijských her; a jakýkoli z různých strojů a zařízení, které protahují a prodlužují bederní oblast zad, lze použít k uvolnění svalových křečí a obnovení přirozené křivky dolní části zad. Protože nedostatek hořčíku je také příčinou svalových křečí a v naší zemi dosáhl epidemických rozměrů, ujistěte se, že doplňujete kvalitní hořčík, užívaný alespoň dvakrát denně, aby vaše svaly zůstaly uvolněné.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.