Středa , 31 května 2023

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro bude vyšetřován kvůli nepokojům z 8. ledna

Brazilský nejvyšší soud schválil žádost úřadu generálního prokurátora o vyšetřování bývalého prezidenta Jaira Bolsonara kvůli podezření z podněcování nepokojů v hlavním městě.

Tento krok zní nápadně podobně jako události, které se odehrály v hlavním městě USA 6. ledna 2021.

Dne 8.ledna zaútočili příznivci bývalého prezidenta do budov v hlavním městě Brasílii, kde sídlí prezidentská kancelář, parlament a Nejvyšší soud. Protestovali proti výsledku sporných říjnových prezidentských voleb, které vyhrál levicový politik Luiz Inacio Lula da Silva s nepatrným rozdílem 2 %.

InfoWars hlásí: Bolsonaro zveřejnil 10. ledna video na Facebooku, ve kterém regionální úředník tvrdil, že „Lula nebyl zvolen brazilským lidem“. Soudce Alexandre de Moraes v prohlášení uvedl, že zveřejněním již smazaného videa, které zpochybňovalo zákonnost hlasování, „Bolsonaro veřejně podněcoval ke spáchání zločinů“. Dodal, že ačkoli bylo video zveřejněno dva dny po útocích v Brazílii, existuje „spojení“ mezi zprávou šířenou bývalým prezidentem a násilím.

„Je důležité zdůraznit, že bývalý prezident Jair Bolsonaro se opakovaně dopustil tohoto stejného jednání, pro které je nyní vyšetřován,“ napsal de Moraes.

Soudce požádal, aby mateřská společnost Facebooku, Meta, uchovala dotyčné video, aby vyšetřovatelé mohli analyzovat jeho dopad. De Moraes nenařídil, aby byl Bolsonaro okamžitě vyslechnut s tím, že slyšení v této záležitosti se bude konat později. Bolsonaro je v současné době mimo zemi.

Bolsonaro, bývalý armádní kapitán, násilnosti v pondělí odsoudil. „Poklidné demonstrace v mezích zákona jsou součástí demokracie. Ale pustošení a invaze do veřejných budov, jaké jsme viděli dnes, stejně jako činy levice v letech 2013 a 2017, nejsou v souladu s pravidly,“ napsal bývalý prezident na Twitteru s odkazem na minulé nepokoje v Brazílii.

Lula, který složil přísahu 1. ledna, naznačil, že výtržníkům možná pomáhali úředníci. "Budeme v klidu vyšetřovat, abychom zjistili, co se skutečně stalo," řekl tento týden.

K nepokojům v Brasílii došlo dva dny po druhém výročí útoku na Kapitol USA, který podnikli stoupenci bývalého prezidenta Donalda Trumpa 6. ledna 2021. To přimělo média k dalším paralelám mezi Trumpem a Bolsonarem, protože oba vůdci byli často v minulosti srovnávaní pro svůj styl a rétoriku.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: newspunch.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.