Autor: Martin Kirschner.
Dýchání je nejdůležitější životní funkcí. Zatímco bez jídla vydržíte až třicet dnů a bez vody až tři dny, tak bez dýchání maximálně pět minut.
Proto bych s vámi chtěl sdílet citaci z knihy „A jde se na to!“, kterou napsal Michael Morris. Ačkoliv byla kniha napsána v roce 2014, tak mám pocit, že byla napsána hlavně pro dnešní dobu, aby si lidé uvědomili, jak je správně dýchání pro náš život nesmírně důležité. Citát je ze strany 223 této knihy:
Citace z knihy:
„Dýchání
Dech reguluje naši životní energii a pomáhá nám vnímat a používat naše fyzické tělo. Čím hlouběji a kontrolovaněji dýcháme, tím víc energie dodáváme tělu i duchu. Každý sportovec ví, jak je správné dýchání důležité. Vidět je to zejména u tenisu, kde hráči při každé ráně (v okamžiku největšího vypětí) hlasitě vydechnou, a někdy i vykřiknou. Pokud dýchám příliš povrchně, znamená to, že inhaluji málo kyslíků, což má negativní vliv na tělesné funkce a výkonnost. Zhluboka a vědomě dýchat znamená říkat životu ano! a dopřávat si energii, potřebnou pro vlastní růst a seberealizaci.
Mělké (hrudní) dýchaní vede k napětí a strachu. Hluboký (břišní) dech, u nějž se hrudní koš i břicho při nádechu roztáhnou a při výdechu zase stáhnou, uklidňuje a harmonizuje. Dýchání řídí bránice, sval mezi hrudním košem a břišní dutinou.
Při velkém napětí či strachu tělo zachvátí křeč. Bránice nemůže dobře pracovat a dech je plytký, což vede k dalšímu pnutí. Tělo se snaží stále rychlejšími nádechy a výdechy načerpat víc kyslíků, což má za následek hypoventilaci neboli nedostatek CO2 a enormní nárůst hodnoty pH. Člověk, který si je vědom významu správného dýchání, může v podobných vyhrocených situacích cíleným zklidňováním dechu dosáhnout klidu. Ne nadarmo se říká „zhluboka se nadechni, vydechni a pak teprve jednej“.
Všechny asijské filozofie a učení si odjakživa uvědomovaly význam dechu. Energie, již vdechujeme, tato neviditelná substance, která drží pohromadě celý vesmír, se nazývá prána, čchi, případně óm. Setkáváme se také s označením orgon nebo svatý duch. V Indii se stav dokonalé kontroly nad životní energií popisuje jako pránájáma neboli ovládnutí dechu. Zkrocení životní energie je nejen důležitou součástí jógy, ale je rozhodující i pro tělesné a duševní zdraví každého z nás.
Konec citace
Shrnutí
Tím, že lidé nosí roušky, tak u nich dochází k povrchnímu dýchání a to má negativní dopad na psychické a fyzické zdraví. Při takovém plytkém dýchání se poškozuje především mozek, plíce a srdce. Navíc jsou roušky dělány z ropy a obsahují spoustu chemikálií ničící naše zdraví na mnoha úrovních (rakovina plic atd).
Mít roušku a tímto povrchně dýchat znamená říkat životu „ne“, protože tím narušujete proudění energie do vašeho těla. Dýchat přestáváte když jste mrtví. Rouška je tímto symbolem smrti, ponížení a otroctví. Sundejte roušku a začněte říkat životu „ano!“
Facebook komentáře