Sobota , 1 dubna 2023

Jedna věc, kterou musíte jako podnikatel dělat, abyste nikdy nezkrachovali

Autor: Martin Kirschner.

Pokud správně zvládnete Cashflow, tak nemůžete nikdy zkrachovat. (Public Domain)

Podle dlouhodobých statistik polovina firem zkrachuje do jednoho roku. 95% to je pak do pěti let. Firmy, které vydrží podnikat šestým rokem, většinou přežívají. Jak dosáhnout toho, abyste se jako začínající podnikatel přehoupli přes pětileté období a navíc nemusely další roky jen přežívat, ale abyste měli plně prosperující firmu, vám řeknu v tomto článku.

Jedna věc, kterou musíte dělat, abyste jako podnikatel nikdy nezkrachovali je mít zdravý Cashflow (peněžní tok)

Cashflow

Správně řídit cashflow je záležitostí univerzální. Ať už prodáváte cokoliv a kdekoliv. Jednoduše řečeno vaše příjmy musí být vyšší, než výdaje, abyste byli v zisku. Čím větší zisk tím samozřejmě líp.

Zní to možná jednoduše, ale divily byste se, kolik podnikatelů na tomhle zrovna zkrachuje. Podle článku z novinky.cz ročně zkrachuje kolem osmi tisíc živnostníků, protože jim několik odběratelů párkrát nezaplatí, přimáčknou je zálohy na sociální a zdravotní pojištění, nebo přijdou faktury za energie a materiál.

Zálohy na sociální a zdravotní pojištění

Nemůžete vyřešit problém na úrovni, na které vzniká. Pokud vzniká problém na úrovni Českého státu, protože musíte paušálně platit sociální a zdravotní pojištění (i když třeba nemáte žádný příjem a nemáte tudíž z čeho platit), tak můžete začít podnikat například na území Velké Británie, kde firmy platí pouze daně z prodeje (procenta z prodeje). Tím máme vyřešený jeden problém.

Nezaplacené faktury

Zeptám se vás, jste ochotni každému člověku, kterého potkáte na ulici a neznáte ho, půjčit například deset tisíc Kč? Většina z vás řekne, že ne. Tak proč se tak chováte jako podnikatel? Nezaplacené faktury narušují vaše Cashflow. Proto než poskytnete zákazníkovi nějakou službu, nebo předáte nějaký produkt, tak nejdřív od něj vyberte 100% částky. Prostě pokud po vás zákazník něco chce, tak ať vám za to nejdříve zaplatí.

Věřím, že většina z vás nemá čas a ani finančně by se vám nevyplatilo, kdybyste měli otevřeno třicet soudních sporů, protože vám dluží třicet zákazníků peníze.

Energie a materiál

Pokud začnete podnikat z domova, tak nemusíte moc řešit výdaje za energii, plyn a vodu, protože za to zaplatíte i tak, jelikož je to běžná součást vašeho života. Možná, že výdaji za energii je v článku myšleno to, že firma vyrábí produkty a samotná výroba spotřebuje spoustu energie. Samozřejmě pokud jste výrobní firma, tak zde hodně riskujete a musíte počítat s tím, že může trvat i několik let, než budete v zisku.

Každopádně pokud se rozhodnete podnikat formou dropshippingu, tak máte svůj cashflow plně pod kontrolou.

Shrnutí

Jednoduše jsme si rozebrali tři body, kvůli kterým čeští podnikatelé nejčastěji zkrachují a řekli jsme si, na co si máme dávat pozor.

Jak takový zdravý cashflow vypadá

 

Příjmy a Náklady

Pokud zrovna nejste výrobce a chcete prodávat produkty formou dropshippingu, tak si zařiďte, aby vaše výdaje vznikaly současně v době, kdy vznikají vaše příjmy.

Co tím myslím:

Řekněme, že prodáte produkt za 10 GBP. V momentě prodeje vám vznikl příjem ve výši 10GBP, ale současně závazek budoucího výdaje. To znamená, že pokud prodáváte na eBay, tak na poplatcích eBay a Paypalu zaplatíte, 2,5 GBP, nákup produktu vás bude stát 1,5 GBP a poštovné 2,5 GBP. Čistý zisk tedy budete mít 2,8 GBP (po odečtení inkorporátní daně pokud máte firmu ve Velké Britanii)

Tohle je jednoduchý příklad, kdy vaše výdaje vznikají pouze tehdy, když současně vznikají vaše příjmy, které jsou samozřejmě vyšší. Díky tomuto si můžete trvale zachovat zdravý cashflow a jako podnikatel se nikdy nedostanete do finančních problémů. Můj názor je ten, že 95% firem zkrachuje do pěti let kvůli tomu, že právě neumí řídit svůj cashflow a špatně si spočítá příjmy a výdaje. Zní to možná jednoduše, ale divily byste se, kolik firem na tom zkrachuje.

Samozřejmě pokud si chcete založit obří podnik, který bude zaměstnávat stovky zaměstnanců a bude vyrábět produkty, tak se riskování nevyhnete a budete muset počítat s tím, že vaše firma nebude několik měsíců či let v zisku. Na takovýto způsob podnikání potřebujete mít ohromný kapitál, abyste případné ztráty/výdaje mohli z něj platit a přitom vám ani nikdo nezaručí, že se váš podnik rozjede a že nepřijdete o všechno.

Každopádně pokud je na světě někdo, kdo je ochoten za vás vyrobit produkt, který chcete prodávat a nabídne vám jej za velkoobchodní cenu, tak si myslím, že se vyplatí této možnosti využít.

Více o tom, jak úspěšně podnikat na eBay se dočtete v mé knize.. Kniha je vaši jedinou investicí, jak se stát podnikatelem, protože vás naučí jak využít sílu dropshippingu pro start svého podnikání v souvislosti s online prodejem.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.