Středa , 31 května 2023

Lavrov, Medvěděv a Peskov se pustili do kritiky Západu

Vlna kritiky se snesla ze strany ruských státních představitelů poté, co byli na Rusko uvaleny sankce a další protiruská opatření.

Stropovaní cen

Nejaktuálnější událost stropovaní cen vyvolala u ruské diplomacie pobouření.

Ruský diplomat a mluvčí Kremlu Dmitry Peskov k tomu řekl, že sankce za plyn zasahují do tržních procesů:

"To je porušení tržního procesu tvorby cen, zásah do tržních procesů. Jakékoli odkazy na ‚strop‘ jsou nepřijatelné," řekl mluvčí Kremlu.

Rusko bude potřebovat čas, aby zvážilo pro a proti a zvolilo reakci na nové sankce za plyn, poznamenal Peskov.

"Určitě bude potřeba čas důkladně zvážit všechny pozitivní a negativní stránky při vypracovávání řešení. Víte, že ropný proces je trochu zdlouhavý. Přesto bude odpověď Moskvy na strop ceny ropy zveřejněna a totéž bude s plynem,“ řekl Peskov.

"Určitě," dodal na otázku, zda lze takové sankce považovat za nepřijatelné.

Země EU se dohodly na dynamickém cenovém stropu plynu ve výši 180 eur za MWh.

Vraťte Falklandy

Bývalý ruský prezident a Místopředseda Ruské bezpečnostní rady Dmitry Medvedev reagoval na kritiku britského premiéra Rishi Sunaka poté co tento premiér řekl Rusům, ať se stáhnou z Ukrajiny. Medvedev poté vyzval Spojené království, aby vrátilo Falklandy Argentině.

Medvedev také poblahopřál argentinskému národnímu týmu k vítězství na mistrovství světa v Kataru a v pondělí informoval o tom, že britský premiér Rishi Sunak řekl, že Rusko má stáhnout svá vojska z Ukrajiny. Medvedev na to reagoval tím, že vyzval Spojené království, aby vrátilo Falklandské ostrovy (Islas Malvinas) Argentině.

Medvedev reagoval na Sunakovo prohlášení, že žádné rozhovory nejsou možné, dokud Rusko nestáhne své síly z Ukrajiny, i když podle ruského vedení vše záleží na Ukrajincích.

"To se rovná lžím, duplicitě a extrémnímu cynismu. Britové by měli raději zdrhat z Malvínských ostrovů a vrátit je Argentincům. Falklandy nejsou Britové, ale Argentinci!" řekl oficiálně.

Zároveň pogratuloval argentinské reprezentaci k vítězství na mistrovství světa v Kataru. "To je cesta jak dělat zahraniční politiku!" řekl Medvedev.

Falklandské ostrovy ležící v jihozápadním Atlantiku jsou již 200 let předmětem územního sporu mezi Argentinou a Spojeným královstvím. V dubnu 1982 vypukla mezi zeměmi válka. Jihoamerická země byla poražena a za dva a půl měsíce bojů ztratila 649 vojáků. Ztráty Spojeného království činily 255 lidí.

Argentina je nyní jedna z 12ti zemí, která se v rámci multipolarního světa chce přidat do hospodářského uskupení BRICS jehož důležitými členy je i Rusko a Čína.

Geopolitické hry

Ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že přechod k multipolaritě bude trvat dlouho a Západ se tomu bude bránit. Poznamenal, že západ jedná hystericky na speciální vojenskou operaci a že to jen dokazuje to, že tato operace byla nezbytnou, protože zmařila geopolitické hry západu:

„Hysterická reakce našich západních kolegů z americké strany na naše počínání v rámci speciální vojenské operace jen potvrzuje náš klíčový závěr, že speciální vojenská operace – a již o tom máme důkazy – byla naprosto nezbytnou k vykolejení jejich plánů učinit z Ukrajiny trvalou hrozbu pro bezpečnost Ruska. A že tato reakce odhalila, že Západ pochopil, že naše akce zničily jejich geopolitické hry a plány,“ řekl Lavrov.

Ministr poznamenal, že přechod k multipolaritě bude trvat dlouho a Západ se tomu bude bránit. Většina zemí však podle jeho slov přístup Západu nesdílí a staví se proti jeho pokusům o dominanci:

„Naprostá většina světových národů zjevně nepodporuje pokusy, které jsme v posledních letech viděli nastolit nadvládu Spojených států a jejich západních spojenců v globální aréně pomocí síly, nelegitimních sankcí, ultimát, vydírání a hrozeb. Nikomu se to nelíbí a jsem přesvědčen, že historický proces už vynáší svůj verdikt,“ řekl a dodal. "Ano, bude to dlouhý historický přechod ke skutečné multipolaritě. Západ se tomu bude drasticky bránit."

Zdůraznil, že Rusko bude budovat svou zahraniční politiku tak, že se bude spoléhat na partnery, kteří jsou schopni vyjednávat.

Multipolární svět

Evropa stěží může tvrdit, že je nezávislým centrem multipolárního světa, i když by si to Moskva přála, řekl v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Dá se říci, že Washington dal své vedení do zbytku Západu a Evropy, protože Evropa ztrácí svou nezávislost doslova před očima a jen stěží může tvrdit, že je nezávislým centrem multipolárního světa, a to navzdory skutečnosti, že bych chtěl, aby byli,“ řekl Lavrov v rozhovoru pro televizní kanál Rossija.

"Naše spojenecké státy stojí před velmi těžkým úkolem - zabránit zhroucení světového řádu založeného na mezinárodním právu," uzavřel svou řeč.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroje: 1, 2, 3, 4

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.