Neděle , 26 března 2023

Nano impregnace textilu chrání oblečení před vodou, deštěm a sněhem

Autor: Martin Kirschner.

Ať už se rozhodnete nosit jakýkoliv druh oblečení, tak díky nano impregnaci textilu vás sníh a déšť nezaskočí. (Public Domain)

Zvlášť při cestování si nikdo z nás nepřeje, aby promokl. Mokré oblečení totiž zvyšuje ztráty tělesného tepla až 20×. Naštěstí nové technologie pokročily dopředu. Pojďme se společně podívat, jaké jsou nejnovější trendy a vynálezy usnadňující nejen cestování, ale i běžný život.

Impregnace

Až do nedávna se používala technologie impregnace k zamezení promočení oblečení. Běžné impregnace jsou založeny na technologii, která obsahuje vosk, teflon, silikon, nebo speciální oleje. Výhodou těchto impregnací je poměrně nízká cena. Nevýhodou je však krátká životnost ochranné vrstvy v řádech pár dní a také nižší efektivita.

Nano impregnace

Vědci proto vymysleli nano impregnaci. Tato technologie stojí na přirozeném efektu, kterému se říká "lotosový květ". Na rozdíl od běžných impregnací vydrží nano impregrace na oblečení i několik měsíců a chrání oblečení před promočením intenzivněji.

Tato technologie zároveň zajišťuje prodyšnost materiálu a je založená na ekologické bázi. Oblečení, které je postříkáno nano impregnací se také snadno čistí, protože nano impregnace dokonale odpuzuje vodu a tím je dokonalou prevencí před nečistotami ulpívajícími na látkách (káva, džus, červené víno).

Pro představu, jak tato technologie funguje na Coca Colu, se můžete podívat zde:

Využití nano impregnace při cestování

Pro vaši lepší představu uvedu, jak vám může nano impregnace usnadnit život při cestování.

Stan

Pokud nastříkáte nano impregnaci na vnější stranu stanu, tak vás tato vrstva ochrání i před tím nejsilnějším deštěm. Po testování bylo zjištěno, že i stany třetí cenové kategorie, které byly z hlediska ochrany před deštěm nepoužitelné, získaly po nastříkání nano impregnance dokonalé voděodolné vlastnosti.

Oblečení

Pokud promoknete (alternativně: Pokud se promočíte) při cestování, tak riskujete nachlazení a zápal plic. Z mokrého oblečení se doslova stává tepelný most, který z vašeho těla vysává teplo do vnějšího okolí. Nano impregnace textilu však dokonale odpuzuje vodu, a tak se vám nic podobného nemůže stát:

Obuv

Stejným způsobem, jako u oblečení, tato technologie chrání před promočením i boty. Zvlášť v zimních měsících jsou vaše nohy v botách vystaveny promrznutí díky ledu a sněhu. Dnes se vyrábí poměrně kvalitní nepromokavá obuv. Nicméně nano impregnace obuvi vám zajistí to, že vaše nohy budou v dokonalém teple a suchu.

Lyžařské kombinézy

U běžných zimních kombinéz sníh ulpívá na oblečení. Tento sníh pak taje, což způsobuje vsáknutí do oblečení. Nano impregnace odpuzuje vodu v jakémkoliv skupenství, a proto sníh méně ulpívá na vašem oblečení a nemá šanci se do něj jako ledová voda vsáknout. Stejně tak si můžete naimpregnovat rukavice, čepici a šálu.

Další využití

Věřím, že výhody ve formě této nano impregnace textilu ocení i ředitelé, manažeři a jiní pracovníci chodící v oblecích. Není totiž nic horšího, než se třeba polít kafem, nebo vínem a pak celý den takto chodit na jednání. Díky nano impregnaci zůstává vaše oblečení po jakémkoliv incidentu neustále suché a čisté.

Kapalina jakékoliv barvy a složení jednoduše po oblečení stéká a nezanechává žádné skvrny.

Stejně tak můžete nastříkat nano impregnací nejrůznější potahy, dělané z libovolného textilu a určitého druhu kůže, především na zdrsněnou kůži, broušenou kůži a nubuk. Přehled všech možností využití nano impregnace textilu můžete zhlédnout na těchto stránkách.

Závěr

Jak je vidět, tak technologie jdou neskutečně dopředu. Já si ještě pamatuji, jak jsme nosili šusťákové soupravy. Těm z vás, kdo na tu dobu pamatujete, nejspíš nemusím říkat, jak neefektivní oblečení to bylo, z hlediska nějaké ochrany před deštěm, sněhem, nebo zašpiněním.

S pozdější dobou se začalo vyrábět goretexové oblečení, které zvýšilo ochranu před promočením o 70 %. A nyní tady máme nano impregnaci ve formě spreje, která vaše oblečení, nebo jiný předmět ochrání v podstatě na 100 %.

Sprejová nano impregnace textilu.

 

 

 

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.