Středa , 31 května 2023

Někteří Ukrajinci oslavili Vánoce 25. prosince, aby se rozešli s Ruskem. Zde je důvod

Ukrajinci obvykle slaví Vánoce 7. ledna, stejně jako Rusové. Ale ne letos, nebo alespoň ne všichni.

Někteří ortodoxní Ukrajinci se rozhodli slavit Vánoce 25. prosince, jako mnoho křesťanů po celém světě. Ano, souvisí to s válkou a ano, mají požehnání místní církve.

Myšlenka připomenout si narození Ježíše v prosinci byla na Ukrajině až donedávna považována za radikální, ale ruská invaze změnila mnoho srdcí a myslí.

V říjnu se vedení ukrajinské pravoslavné církve, která není v souladu s ruskou církví a je jednou ze dvou větví pravoslavného křesťanství v zemi, dohodlo, že umožní věřícím slavit Vánoce 25. prosince.

Výběr datumu má jasný politický a náboženský podtext v zemi s konkurenčními pravoslavnými církvemi, kde drobné úpravy rituálů mohou mít silný význam v kulturní válce, která probíhá paralelně se střeleckou válkou.

Pro některé lidi představuje změna data oddělení se od Ruska, jeho kultury a náboženství. Lidé ve vesnici na předměstí Kyjeva nedávno hlasovali pro rozšíření vánočních svátků.

"To, co začalo 24. února, totální invaze, je probuzení a pochopení, že už nemůžeme být součástí ruského světa," řekla Olena Paliyová, 33letá obyvatelka Bobryce.

Ruská pravoslavná církev, která si nárokuje svrchovanost nad pravoslavím na Ukrajině, a některé další východní pravoslavné církve nadále používají starověký juliánský kalendář. Vánoce připadají v tomto kalendáři o 13 dní později, neboli 7. ledna, než podle gregoriánského kalendáře používaného většinou církevních a světských skupin.

Katolická církev poprvé přijala moderní, astronomicky přesnější gregoriánský kalendář v 16. století a protestanti a některé pravoslavné církve od té doby zarovnaly své vlastní kalendáře pro účely výpočtu Vánoc.

Na Synodu Ukrajinské pravoslavné církve v říjnu rozhodlo, že místní pastoři církví mohou vybrat datum spolu se svými komunitami, přičemž uvedlo, že rozhodnutí následovalo po letech diskusí, ale také je výsledkem okolností války.

V Bobrycii někteří příslušníci víry prosazovali změnu v místní církvi, která se nedávno stala součástí ukrajinské pravoslavné církve bez vazeb na Rusko. Když se minulý týden hlasovalo, 200 z 204 lidí řeklo ano přijetí 25. prosince jako nového dne pro oslavy Vánoc.

„Je to velký krok, protože nikdy v naší historii jsme neměli stejná data oslav Vánoc na Ukrajině s celým křesťanským světem. Celou dobu jsme byli odděleni,“ řekl Roman Ivanenko, místní úředník v Bobrycii a jeden z propagátorů změny. Změnou podle něj „přerušují toto spojení“ s Rusy.

Stejně jako v celém Kyjevě začalo nedělní ráno v Bobrycii zvukem sirén, ale to nezabránilo lidem shromáždit se v kostele, aby se poprvé zúčastnili vánoční mše 25. prosince. Koneckonců, v hlavním městě nebyly hlášeny žádné útoky.

„Žádný nepřítel nám nemůže vzít svátek, protože svátek se rodí v duši,“ řekl farář Rostyslav Korchak ve své homilii, během níž použil slova „válka“, „vojáci“ a „zlo“ více než „Ježíš Kristus."

Anna Nezenko (65) navštěvovala kostel v Bobrycii každé Vánoce od slavnostního otevření budovy v roce 2000, i když vždy 7. ledna. Řekla, že se v neděli 25.12 necítila divně.

„Nejdůležitější je, aby se Bůh zrodil v srdci,“ řekla.

V roce 2019 ekumenický patriarcha Bartoloměj, duchovní vůdce východní pravoslavné církve, udělil úplnou nezávislost neboli autokefalii ukrajinské pravoslavné církvi. Ukrajinci, kteří upřednostňovali uznání národní církve v návaznosti s politickou nezávislostí Ukrajiny na bývalém Sovětském svazu, o takový souhlas dlouho usilovali.

Ruská pravoslavná církev a její vůdce patriarcha Kirill proti tomuto kroku ostře protestovali s tím, že Ukrajina nespadá pod jurisdikci Bartoloměje.

Druhá hlavní větev pravoslaví v zemi, Ukrajinská pravoslavná církev, zůstala věrná Moskvě až do vypuknutí války. Nezávislost vyhlásila v květnu, i když zůstává pod kontrolou vlády. Tato církev tradičně slaví Vánoce 7. ledna.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: Globalnews.ca

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.