Sobota , 1 dubna 2023

Proč si vzít na svou dovolenou dalekohled

Autor: Martin Kirschner.

Jelikož rád cestuji, často s sebou beru mnohá outdoorová vybavení, mezi kterými nesmí chybět dalekohled. Někdo může toto příslušenství považovat za zbytečné, ale jak si ukážeme v tomto článku, kvalitní dalekohled dokáže být velmi dobrým pomocníkem na cestách.

1) Když se ztratíte

Pokud se ztratíte například na horách, dalekohled vám pomůže najít správnou cestu. Můžete se například podívat na stovky metrů vzdálený kopec, jestli na něm vede nějaká turistická cesta, případně můžete z turistické tabule na protějším kopci přečíst, kam daná turistická cesta vede.

Asi vám nemusím říkat, kolik času tím ušetříte, než když byste museli jít na protější kopec a vše v daném místě ověřovat. Jak my zkušení cestovatelé víme, tak v horách se sice nespěchá, ale je třeba vždy před setměním dojít do cílové stanice.

2) Ochrana před zvířaty

Často když chodím po slovenských Tatrách, beru si svůj dalekohled. Když pak putuji krajinou pěšky, občas se dívám dalekohledem dopředu, jestli se po mé pěšině nepohybují medvědi.

Například se mi stalo na hoře Kriváň, kde byla trochu mlha, že jsem v dáli zpozoroval stát na dvou nohách objekt, který byl černohnědý. Myslel jsem, že je to medvěd, který si mě prohlíží. Až když jsem si objekt přiblížil dalekohledem, zjistil jsem, že se jedná o člověka, který se z dálky pohyboval a vypadal jako medvěd co stojí na dvou nohách.

3) Krásné výhledy

Jak na horách, tak třeba někde u moře můžete díky dalekohledu pozorovat nádherné scenérie, které byste běžným okem neměli možnost dohlédnout. U moře se dá krásně z dálky pozorovat plachetnice, plovoucí delfíni, či velryby. Z hor si zase do detailu můžete opticky přiblížit vzdálená města, vesnice, nebo divokou zvěř.

Kde si dalekohled pořídit

Rozhodně nedoporučuji si kupovat dalekohled od nějakého čínského výrobce. Ano, je pravda, že pár korun ušetříte, ale poté budete muset stejně, jako jsem to udělal já, takový dalekohled vyhodit. Čínští výrobci totiž často šetří na materiálech a kvalitě. V důsledku toho pak dostanete dalekohled, který například není kvalitně opticky vyvážený, takže v praxi jedna čočka vidí dále, než jiná, nebo máte zamlžený pohled, případně při pozorovaní takovým dalekohledem šilháte.

Proto bych vám rád doporučil dalekohledy od firmy Fomei, které já už pár let používám a na které nedám dopustit. Jedná se o českého výrobce prodávajícího dalekohledy od roku 1990. Musím říct, že dalekohledy a puškohledy od této firmy jsou velmi kvalitně a precizně vyrobené. To, co ale já na dalekohledech od tohoto výrobce oceňuji, je, že mám s nimi čistý pohled na okolí s důrazem na detaily a možností snadného přibližovaní a vzdalování pohledu.

Závěr

Možná vám tento článek otevřel oči, jak skvělým pomocníkem jsou na cestách dalekohledy. Nejen, že vám dalekohledy zpřístupňují krásné výhledy, ale také vám pomáhají vás jako cestovatele preventivně chránit a lépe se orientovat v terénu.

 

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.