Pondělí , 27 března 2023

Putin: USA připravují na Ukrajině chemické útoky pod „falešnou vlajkou“

Spojené státy se chystají zinscenovat sérii chemických útoků na Ukrajině, aby tak svalily vinu na Moskvu a zažehly třetí světovou válku, varoval v úterý ruský prezident Vladimir Putin.

Američané se domnívají, že mezinárodní společenství by kvůli bojům mezi ruskými a ukrajinskými silami nebylo schopno zorganizovat účinné vyšetřování takových „provokací“, což by Washingtonu umožnilo uniknout odpovědnosti, řekl šéf ruských jednotek jaderné biologické a chemické obrany Igor Kirillov.

Ruské ministerstvo obrany získalo informaci ohledně vlaku převážejícího náklad chemických látek, který měl podle všeho 10. února dorazit do Ukrajinou kontrolovaného města Kramatorsk v oblasti Donbas, informoval web Rt.com.

Také informovalo, že šestnáct kovových krabic se zvláštním značením nasvědčujícím tomu, že obsahují zneschopňující látku BZ (3-chinuklidinyl benzilát) spolu s dráždivými látkami CS (chlorbenzylidenemalononitril) a CR (dibenzoxazepin), byly doprovázeny „občany cizích národů“.

Podle Kirillova byly chemikálie pod dohledem Ukrajinské bezpečnostní služby vyloženy v místím metalurgickém závodě a umístěny na obrněná vozidla dodaná USA, která se později přesunula ke kontaktu jako součást konvoje.

Rusko také zjistilo, že 19. února bylo v Karamatorsku vyloženo jedenáct vozů se speciálně označenou šrapnelovou municí, uvedl velitel. Dodal také, že střely tohoto typu byly již dříve v USA modernizovány, aby byly schopny doručit dráždivé chemické látky.

Kirillov také prohlásil, že NATO plánovalo pro Ukrajinu velkou dodávku prostředků chemické ochrany, včetně stovek protijedů na různé druhy toxických látek.

„Skutečnost o současné dodávce toxických chemikálií a prostředků ochrany proti nim naznačuje pokus o provedení rozsáhlých útoků s použitím vojenské psychoaktivní chemické látky BZ,“ uvedl.

Navzdory tomu, že v roce 1990 oznámily vyčerpání všech svých zásob BZ, USA zachovaly vzorky této toxické látky, která způsobuje akutní psychózu, dezorientaci, halucinace a poruchy paměti. Washington si udržuje schopnost vyrábět látku ve výrazném množství, řekl velitel.

Pokud bude na Donbasu proveden výpad s použitím chemických zbraní, „budou skuteční viníci identifikováni a pohnáni k odpovědnosti,“ varoval Kirillov.

Ruské síly, které se v oblasti nachází, mají všechny prostředky k tomu, aby okamžitě odhalily použití toxických látek a zabránily podobným incidentům, ujistil na úterním brífinku a dodal, že dokážou identifikovat nejen nasazenou látku, ale také zemi, kde byla vyrobena.

Chemická válka je zakázána podle Úmluvy o chemických zbraních (CWC) z roku 1997, jejíž signatáři jsou USA, Ukrajina i Rusko. Dokument zakazuje jejich armádám dokonce užívat i prostředků k potlačení nepokojů nebo slzných plynů, přestože jsou povoleny v rámci vymáhání práva.

Překlad: Oddie (www.vipnoviny.cz), Zdroj: newspunch.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.