Studie dokazují, že vůně přírody dokáže navodit pocit pohody

Trávit čas v přírodě je zajisté plnohodnotným zážitkem. Nádherná krajina s nekonečným nebem nad hlavou, majestátními lesy, šuměním větru v korunách stromů spolu s voláním divé zvěře či hřejivým pohlazením slunečních paprsků dokáže probudit všechny naše smysly.

Kromě nádherných pohledů, zvuků a vjemů, které příroda nabízí, mohou být stejně lákavé i vůně jako např. čerstvě posečená tráva, vůně jehličí nebo přicházejícího deště. Nedávná studie publikovaná v deníku Ambio navíc uvádí, že příroda nejen skvěle voní, ale díky čichovým zážitkům, které se dají v přírodě prožít, se člověk může cítit i mnohem lépe.

SPOJENÍ VŮNÍ S PAMĚTÍ

Výzkumný tým z britské univerzity v Kentu vyslal během různých ročních období 194 dobrovolníků odpočinout si na procházce v lesích. Účastníci poté uvedli, že se po relaxaci v přírodě cítí více uvolněni a dokonce i omlazeni. Pravděpodobně důsledkem pobytu na čerstvém vzduchu a vnímání mnohých vůní, které popsali jako „zemité“.

Podle webu Earth.com, probudily tyto vůně příjemné vzpomínky z dětství. Mnohé z vůní přírody připomínají například zážitky z bezstarostných letních prázdnin nebo specifická vůně jehličnatých stromů dokáže evokovat vzpomínky na Vánoce.

I když je již dobře známo, že pobyt venku navozuje dobrou náladu, tato studie byla první, která se zaměřila čistě na čichovou stránku pobytu v přírodě. Výsledek prokázal, že na čichovém zážitku může ve finále záležet mnohem více, než si lidé připouštějí.

Vědci ve studii napsali: „Zjistili jsme, že vůně ovlivňují mnoho oblastí pohody, přičemž nejčastěji se diskutuje o fyzické pohodě ve vztahu k relaxaci, pohodlí a omlazení.“

LEPŠÍ ŽÁDNÝ ZÁPACH, NEŽ TEN ŠPATNÝ

Stejná studie podle CBS News odhalila pozitivní efekt absence nepříjemných pachů.  Lidé se v prostředí bez zápachu cítí mnohem víc vyrovnaně, což pravděpodobně souvisí s absencí pachu znečištěného městského ovzduší, které narušuje fyzickou i psychickou pohodu. Účastníci studie po absolvování pobytu v prostředí s čistým ovzduším navíc skutečně potvrdili zlepšení jejich fyzického stavu.

DŮSLEDKY PRO BUDOUCNOST

Dr. Jessica Fisher, spoluautorka studie a post-doktorandská výzkumná pracovnice na Kent’s , poukázala na to, že by tyto výsledky mohly být uplatněny v budoucí praxi, uvádí organizace Open Access Government.

„Studie poskytuje poznatky, které mohou být prospěšné odborníkům z praxe, specialistům na veřejné zdraví, lidem zodpovědným za plánování krajiny, usilujícím o zlepšení kvality života ve městech. Každý malý zásah by pak mohl vést k postupnému zlepšování veřejného zdraví,“ uvedla pro Earth.com.

Takže když přijdete na túru v horách nebo táborák, či piknik pod širým nebem, dbejte na to, abyste měli nejen oči a uši ale i nosní dírky otevřené. Blahodárný vliv přírody vás pak jistě nemine.

Zdroj: goodnet.org

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.