Neděle , 26 března 2023

Zákon o Bitcoinech v El Salvadoru prošel. Bitcoin je nyní oficiální měnou této země

Autor: Lucas Cacioli.

Co by mohlo být začátkem seizmického posunu bohatství držitelů bitcoinů po celém světě, je návrh prezidenta Nayiba Bukeleho na přijetí bitcoinů jako národní měny Salvadoru na pokraji uskutečnění, protože jednokomorové zákonodárné shromáždění země drtivou většinou hlasovalo pro jeho schválení, jen několik hodin poté, co byl zákon představen pozdě v úterý v noci.

Minulou sobotu na konferenci Bitcoin 2021 v Miami, Bukele v předem nahraném videu oznámil, že Salvador je v procesu přijímání bitcoinů jako zákonného platidla - což je krok, díky kterému by země Střední Ameriky jako první na světě klasifikovala BTC jako oficiální národní měnu. Vzhledem k tomu, že Bukeleho politická strana - Nuevas Ideas - držela nadpoloviční většinu zákonodárného sboru, návrh zákona prošel snadno a získal 62 z 84 možných hlasů. Zákon bude nyní odeslán zpět prezidentu Bukelemu, aby zákon podepsal během následujících 10 dní.

Když Bukele sám zákon navrhl, bylo by velmi  nepravděpodobné, že by zákon vetoval.

El Salvador - jedna z nejmenších zemí ve Střední Americe - má 6,4 milionu obyvatel, přičemž více než 1,5 milionu Salvadoranů žije v zahraničí. Zločin a násilí nejenže stáhly ekonomický růst národa, ale také pobídly Salvadorany k migraci. V roce 2020 se salvadorský HDP snížil o 8,7%, ale podle Světové banky se očekává, že v roce 2021 bude ekonomický růst 4,9%.

"70% lidí v Salvadoru nemá bankovní účty." Díky bitcoinu je nikdy nebudou potřebovat, “řekl v e-mailu Forkast News Edan Yago, spoluzakladatel společnosti Sovryn, vedoucího protokolu DeFi pro bitcoiny. "Salvador přeskočí naše stále více zkorumpované peněžní a finanční systémy a bude mezi prvními, kdo těží z transparentnějšího a bezpečnějšího systému."

Kroky Salvadoru směřující k vytvoření bitcoinového zákonného platidla budou mít pravděpodobně významné důsledky pro bitcoinové investory po celém světě. Zdá se, že Bukeleho první oznámení vyvolalo dominový efekt v Severní a Jižní Americe, přičemž politici v Panamě, Brazílii, Argentině a Paraguayi údajně nyní také chtějí pozorovat Salvador při přijímání bitcoinu jako své národní měny.

"Držitelé bitcoinů budou brzy schopni tvrdit, že finanční regulační orgány a daňové úřady po celém světě by nyní měly uznat BTC jako cizí měnu." To by mohlo ovlivnit způsob zdanění zisků z bitcoinových investic. “ řekl Ulrik K.Lykke, výkonný ředitel hedgeového fondu digitálních aktiv ARK36, v rozhovoru pro Forkast.News v rozhovoru. "Vzhledem k tomu, že výdaje na BTC by již nebyly zdanitelnou položkou, pokud by získaly status cizí měny, mohlo by to být pobídkou pro novou vlnu investorů, aby zvážili diverzifikaci svých portfolií do bitcoinu." Mohlo by to také povzbudit více institucí, aby udržovaly BTC ve svých investičních portfoliech. “

Co přináší bitcoinovýzákon Salvadoru?

Návrh zákona schválený zákonodárným sborem Salvadoru bude klasifikovat bitcoiny jako zákonné platidlo, které bude fungovat v tandemu s americkým dolarem.

Pokud se Bukeleho zákon stane zákonem, znamenalo by to, že s bitcoiny se bude zacházet jako s adoptivními všemi rysy národní měny. To by znamenalo, že maloobchodníci v Salvadoru musí od zákazníků přijímat BTC za nákup zboží a služeb. Národní a místní vlády Salvadoru musí rovněž přijímat bitcoiny pro platby daní, pokut a licenčních poplatků.

Stejně jako americký dolar by to také znamenalo, že držba bitcoinů a jakékoli zhodnocení cen by nepodléhalo dani z kapitálových výnosů.

„S cílem podpořit hospodářský růst země je nutné povolit oběh digitální měny, jejíž hodnota se řídí výlučně kritérii volného trhu, aby se zvýšilo národní bohatství ve prospěch největšího počtu obyvatel,“ tvrdí zákon prošel v úterý.

Návrh zákona rovněž stanoví, že vláda vytvoří důvěru v Development Bank of Salvador, která umožní „okamžitou směnitelnost bitcoinů na dolar“.

Pokud by Bukele nyní podepsal svůj bitcoinový účet, zákon vstoupí v Salvadoru v platnost do 90 dnů.

Proč bitcoin jako národní měna?

Po svém překvapivém oznámení na konferenci Bitcoin 2021 Bukele na Twitteru uvedl, že pokud by se jen 1% procento tržního stropu bitcoinů v hodnotě 680 miliard USD přesunulo do Salvadoru, zvýšilo by to globální domácí produkt národa o 25%.

Bukele také uvedl, že emigranti každý rok posílali do svých domovských zemí peníze v hodnotě kolem 6 miliard USD. V současné době tyto prostředky zpracovávají zprostředkovatelé, jako je Western Union, kteří snižují až o 20%. "Používáním bitcoinů," napsal Bukele, se částka, kterou dostává více než milion rodin s nízkými příjmy, každoročně zvýší o miliardy dolarů."

Salvador má dolarizovanou ekonomiku, protože její vlastní měna, colón, byla v roce 2001 nahrazena dolarem. To donedávna pomáhalo stabilizovat jeho ekonomiku, která trpěla trvale nízkou úrovní ekonomického růstu. Aby udržel americkou ekonomiku na hladině po celou dobu pandemie Covid-19, Federální rezervní systém tiskl peníze krkolomným tempem a od února 2020 do minulého měsíce zvýšil nabídku amerických dolarů v oběhu o 32%. Za tu dobu vytvořil téměř 5 bilionů USD, což pohánělo inflaci v ekonomikách vázaných na dolar.

"Aby se zmírnil negativní dopad centrálních bank, je nezbytné povolit oběh digitální měny s nabídkou, kterou nemůže ovládat žádná centrální banka a která se mění pouze v souladu s objektivními a vypočítatelnými kritérii," uvedl Bukele na Bitcoin 2021. Vzhledem k tomu, že jeho nabídka je omezena na 21 milionů jednotek, je bitcoin prý imunní vůči inflačním tlakům, které aktuálně ovlivňují americký dolar.

Zdroj: forkast.news

Koho toto téma zajímá více, tak o tom, že El Salvádor bude přijímat bitcoin, jako zákonné platidlo, mluví na svém youtube kanále také Krypto Mates:

 

 

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.