Úterý , 28 března 2023

Můj trek do Tater na horu Kriváň

Autor: Martin Kirschner.

Hora Křiváň (Public Domain)
Hora Kriváň (Public Domain)

Před 7 lety jsem byl v Tatrách, které se nacházejí na Slovensku. Má cesta Tatrami začala u autobusové zastávky v turistického komplexu Podbánské. Vzpomínám si, jak řidič autobusu řekl, že bychom měli věnovat zvýšenou pozornost medvědům. Moc mě toto varování neuklidnilo, ale take mě to neodradilo, abych se na horu Kriváň vydal.

Krivaň je hora, která se nachází na severním Slovensku na hranici Slovenska a Polska. Tato hora je vysoká 2495 metrů. V okolí této hory můžete potkat výše zmiňovaného medvěda, nebo také kamzíka, jelena, sviště, orla skalního, rysa, lišku, sokola, občas vlka a mnoho dalších zvířat, včetně vydry v řekách.

Z turistického komplexu Podbánské jsem vyrazil pěšky směrem na Kriváň. Šel jsem po rovině asi 8 kilometrů na západ do cílové oblasti Tri Studňičky. Zde jsem se posadil u altánu, snědl svoji svačinu a vypil pramennou vodu ze studánky (proto také název místa Tři Studničky). Bylo to opravdu klidné a příjemné místo k posezení.

Když jsem nabral nové síly, vydal jsem se na sever a začal jsem strmě stoupat. Země byla úplně spustošená po hurikánu, který se zde před vice než měsícem prohnal. Často jsem musel překračovat padlé stromy.

Kříž ze stromů, který jakoby symbolicky říkal, že s krajinou je Amen. Autor: Martin Kirschner.
Kříž ze stromů, který jakoby symbolicky říkal, že s krajinou je Amen. Autor: Martin Kirschner.

Najednou jsem z dálky viděl něco černého, ​​stojícího na dvou nohách. Pomyslel jsem si: "Kurva, to je medvěd!". Chvíli jsem stál a sledoval, co se bude dít. Oba jsme se na sebe dívali asi dvě minuty ve vzdálenosti od sebe asi 400 metrů a nikdo se ani nepohnul.

Po dvou minutách jsem se rozhodl pokračovat v chůzi, ale stále jsem medvěda, kterého jsem viděl sledoval. Medvěd se dal take do pohybu na zadních nohách. Zastavil jsem a on se také zastavil. Pak jsem si uvědomil, že to není medvěd, ale muž, který měl černé oblečení a vypadal jako medvěd z dálky. Protože jsem byl také v černém oblečení, nejspíš si ten člověk také myslel, že jsem medvěd, a proto mě také tak dlouho pozoroval. Byla to opravdu komická situace, kdy jsme se na sebe oba dívali a každý z nás si myslel, že vidí medvěda..

Od 1600 metrů n.m. se začal měnit ráz krajiny. Lesy zmizely a nahradily je keře. Od 2000 metrů n.m. začalo sněžit a foukal silný ledový vítr.

Zasněžená Křiváňská krajina
Zasněžená Kriváňská krajina. Autor: Martin Kirschner

Odpoledne kolem 14:00 hodin jsem se dostal na vrchol hory. Na vrcholu hory byli další turisté, kteří se navzájem fotografovali. Požádal jsem je, aby mě vyfotografovali a tak vznikla tato památná fotka:

Já na vrcholu Křiváně. Autor: Martin Kirschner
Já na vrcholu Kriváně. Autor: Martin Kirschner

Asi za dvacet minut nahoře jsem začal jít dolů. Když jsem se vrátil ke Třem Studničkám, byla už tma. Přišlo mi nebezpečné vrátit se do Podbánské stejným způsobem přes les, protože jsem se mohl ztratit a také jsem nemusel včas zpozorovat medvědy ve své blízkosti.

Tak jsem šel přes silnici, která byla kousek od Tří Studniček. Odtud jsem šel na západ do Podbanského. Zkoušel jsem stopovat auta na silnici, ale nikdo mi nezastavil. Nakonec jsem poněkud pozdě večer dorazil do Podbanské, kde jsem přespal na autobusové zastávce, kde čekárna na této zástavce, byla postavena ve formě srubu, který k tomuto účelu nejspíš sloužil.

Na závěr

Můj výlet na horu Krivaň byl krásný. Je pravda, že jsem měl trochu strach z medvědů, ale adrenalin k cestování patří.

Před sedmi lety, kdy jsem tuto cestu absolvoval, žilo na Slovensku asi 1200 medvědů. Nové statistiky z roku 2017 uvádějí, že na Slovensku je v současné době 1600 medvědů. To je o dalších 400 medvědů vice, než před sedmi lety. Medvědí často chodí pro potravu do lidských vesnic a take už se rozšířili do českých Beskyd, kde byli medvědi pozorování naposledy před 200 lety.

Možná, že můj starch z mědvědů byl přehnaný a neopodstatněný. Koneckonců spousta lidí chodí po horách a útoky medvědů na lidi jsou výjimečné. Nicméně rád bych s vámi na závěr tohoto článku sdílel video z nedávné doby o tom, jakou zábavu si můžete užít s medvědy na Slovensku:

 


 

Takže raději pozor na medvede 🙂

 

Líbil se vám článek? Sdílejte jej na sociálních sítích:

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Jeden komentář

  1. To první video je prý fake 😉 takhle za mnou běžet medvěd, tak bych se asi po**** 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.