Neděle , 26 března 2023

Život v digitálním odcizení

Lidé žijící v digitálním vězení si neuvědomují, že před nimi sedí živý člověk, ani ne validní, ani ne nevalidní, prostě lidská bytost.

Říká se, že technologie usnadňují lidem život a pomáhají nám se mezi sebou propojit. Čím dal více si začínám uvědomovat, že opak je pravdou. Dochází k odcizení, dehumanitaci a transhumanizaci, které k lidskému štěstí nepřispívají. Technologie nejsou špatné, ale to jak je používáme, vnímáme a stavíme se k ním, pro nás může být škodlivě a měli bychom si dát pozor před digitálním vězením, které uvězní naší mysl.

Regiojet online objednávka

Provozovatel vlaků Regiojet zavedl novinku. Ta spočívá v tom, že pokud si zakoupíte jízdenku low cost, nebo standard, tak si můžete objednat jídlo pouze online přes aplikaci, takže musíte mít chytrý telefon. Pokud máte třídu business, tak si můžete objednat jídlo přímo u stewarda.

Připomíná mi to tak trochu sociálně kreditní systém ve smyslu: „Pokud si zakoupíš levnou jízdenku low cost, nebo standard, tak si ty holoto objednej jídlo online, protože se s tebou nikdo nebude osobně bavit.“

Vznikají tak situace, kdy stewardka stojí přímo u vás a vy by jste si za normálních okolností mohli u ní objednat jídlo, ale ona vám řekne, že to není možné a že to máte udělat online. Když ji řeknete, že nemáte chytrý telefon, tak vám odvětí, že máte smůlu.

Proč všichni předpokládají, že máte, nebo musíte mít chytrý telefon stejně jako například občanku? Regiojetem jezdím rád, ale tento režim se mi nelíbí.

Vsupenka na kryptokonferenci

Nedávno jsem byl na krypto konferenci UTXO 22. Když jsem se prokázal svým QR kódem, tak sekuriťákovi trvalo 3 minuty, než se mu to načetlo a zvalidovalo. Následně jsem šel do šatny, abych si vyzvedl vysačku. Slečna neměla čtecí zařízení aby si mě ověřila, že mám platnou vstupenku a nemohla mi proto dát vysačku. Když jsem ji řekl ať se zeptá sekuriťáka, že mám platnou vstupenku, tak řekla, že to nejde.

Po delší slovní přestřelce jsem to nakonec vzdal a řekl jsem jiné slečně ze šatny, ať mi uloží baťoh a že se teda bez té vysačky obejdu. Vždycky když jsem šel ven na vzduch jsem se tak musel znovu prokazovat QR kódem, protože mi „nemohli dát vysačku“.

Závěr

Mám obavy, že se v budoucnu takové situace můžou neustále opakovat. Může se stát, že budete pro stát neposlušný a tak vás jedním tlačítkem vypne a vy se nedostanete nikam, protože budete „nevalidní“ (podobně jako neočkovaní u Covidu). Nebo se to také může stát kvůli nějaké technické chybě a úředníci, nebo zaměstnanci nebudou vědět co s vámi mají dělat a jak vyřídit vaši žádost.

Digitalní odcizení proto znamená, že fyzicky k sobě můžeme mít blízko, ale mentálně daleko. Jinak řečeno pokud nemáte chytrý mobil, nebo vás technologie označí za „nevalidního“, tak se nikam nedostanete a nic si neobjednáte.

Hlavní problém podle mě tkví v morálním úpadku a ztrátě lidskosti na které by lidé měli začít pracovat a obnovit jí zpět.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.