Pondělí , 27 března 2023

Ukrajina a Rusko se přibližují k ukončení války, ale stále se nemůžou dohodnout na územním uspořádaní: Turecký prezident

Autor: Tom Ozimek.

Turecký prezident Tayyip Erdogan vydal prohlášení po zasedání vlády v turecké Ankaře. (Murat Cetinmuhurdar/PPO/Handout via Reuters)

Turecký prezident Tayyip Erdogan ve čtvrtek řekl, že Kyjev a Moskva se přibližují k ukončení svého ozbrojeného konfliktu, přičemž našli „téměř konsensus“ v tématech, jako je členství Ukrajiny v NATO a bezpečnostní opatření, ale stále je třeba překlenout značné rozdíly, pokud jde o kompromisy na území.

V projevu k novinářům v Bruselu po mimořádném summitu NATO Erdogan řekl, že klíčovým cílem tureckého zprostředkovatelského úsilí bylo shromáždit ukrajinského a ruského prezidenta k mírovým rozhovorům.

„Veškeré naše úsilí směřuje k vytvoření atmosféry míru spojením obou vůdců,“ řekl Erdogan. "Jsme v úzkém kontaktu s oběma zeměmi s cílem okamžitě ukončit válku."

Člen NATO Turecko, které sdílí námořní hranici s Ukrajinou a Ruskem v Černém moři, má s oběmi zeměmi dobré vztahy a nabídlo se, že bude zprostředkovat vyjednávaní.

"Jsme opatrně optimističtí, pokud jde o pokrok dosažený v určitých bodech vyjednávání," řekl Erdogan a dodal, že existuje "téměř konsenzus" v otázkách, jako je neutralita Ukrajiny a potenciální členství země v NATO, proti čemuž se Moskva ostře staví.

Erdogan však dodal, že obě strany zůstávají v rozporu ohledně statusu separatisty kontrolovaných států Doněck a Lugansk na východě Ukrajiny a také Ruskem anektovaného Krymu.

Moskva požaduje, aby Kyjev uznal nezávislost dvou takzvaných republik a uznal ruské vlastnictví Krymu. Oba návrhy jsou „pro Ukrajinu nemožné, aby s nimi souhlasila“, aniž by věc nejprve předložila k lidovému hlasování, řekl Erdogan.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno prohlásil, že se těší na přímá jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zatímco Zelenskyj řekl, že se vzdal myšlenky na vstup do NATO, trval na tom, aby byly v referendu předloženy další kompromisy, včetně případných územních ústupků.

Erdogan ocenil Zelenskyjovu výzvu k vypsání referenda s tím, že odráží „moudré vedení“.

Prezident Joe Biden, který se také zúčastnil summitu NATO v Bruselu, byl dotázán, zda se domnívá, že by Ukrajina měla učinit územní ústupky Rusku, aby zajistila mír.

I když to Biden nevyloučil, řekl, že by to měla být výzva Ukrajiny.

„To je čistě na rozhodnutí Ukrajiny. Nic o Ukrajině bez Ukrajiny,“ řekl Biden a dodal, že „nevěří, že to budou muset udělat“.

Ve čtvrtek na své zpáteční cestě do Turecka Erdogan řekl novinářům na palubě letadla, že plánuje brzy zavolat Putinovi a vyzvat ho, aby „byl architektem mírových kroků“ a našel „čestný odchod“ z války, sdělila turecká zpravodajská média.

Zelenskyj v pátečním video projevu řekl, že Ukrajina „musí směřovat k míru“ a dodal, že „každým dnem naší obrany se přibližujeme k míru, který tolik potřebujeme“.

Erdoganovy poznámky o oblastech pravděpodobného kompromisu mezi oběma stranami zopakoval mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin, který to řekl minulý týden v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra.

Kalin deníku řekl, že Rusko a Ukrajina se sbližují ve čtyřech klíčových otázkách: ruský požadavek, aby se Ukrajina vzdala ambicí vstoupit do NATO, odzbrojení své armády, ochrana ruského jazyka na Ukrajině a to, co Rusko označilo jako „denacifikace." Tato poslední zmínka, spolu s Putinovým nálepkováním politického vedení v Kyjevě jako „neonacisti“, je obecně chápána jako požadavek, aby se ukrajinští vůdci vzdali moci.

Ukrajina a Západ odmítly ruské zmínky o „denacifikaci“ a „neonacistech“ v demokraticky zvoleném vedení Ukrajiny jako nepodloženou propagandu, zatímco odsuzují invazi Moskvy jako nezákonnou a neoprávněnou útočnou válku.

Zdroj: theepochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.