Pondělí , 27 března 2023

Nejstarší jogínka světa má 101 let: Jaké je její tajemství?

Autor: Alue K. Loskotová.

Tao Porchon-Lynch je 101 letá živá a absolutně zdravá dáma francouzsko-indického původu. Zatímco mnoho jejích vrstevníků by mělo být v důchodu už před mnoha lety, Tao je aktivní mistryně jógy, která stále vyučuje šest až osm tříd v New Yorku.

Tato úžasná žena začala cvičit jógu před 70 lety. Jógu objevila, když jí bylo osm let v Indii. Jako mladá dívka byla tak nadšená obratností jogínů, že je chtěla napodobit. Jak uvedla v rozhovoru s Guinnessovými světovými rekordy: „Chtěla jsem také dělat ty úžasné věci, které prováděli se svými těly“.

Nádherná modelka a herečka, která se stala učitelkou jógy
V raném věku dal pěkný vzhled a talent Tao Porchon-Lynch šanci pracovat v módním průmyslu, a dokonce dostala cenu za „Nejlepší nohy Evropy“.

Po válce pracovala jako herečka v Anglii, Francii a USA (na základě smlouvy s MGM). V 60. a 70. letech psala scénáře a dokumentární filmy. Kvůli jejímu indickému původu zažila i zaznamenala události moderní historie v této obrovské zemi tak, jak by je dokázalo zdokumentovat jen málo obyvatel Západu. Ovocem jejích znalostí o Indii byl dokument „To Light A Candle“. Je to o stoleté filantropce Welthy Fisher a její práci v Indii, v oboru vzdělávání a gramotnosti.

Velký zlom však nastal v roce 1967, kdy se Tao rozhodla věnovat józe. Od té doby vyučuje jógu po celém světě. V roce 1976 byla jednou ze zakladatelů aliance učitelů jógy, nyní známé jako asociace učitelů jógy. V souladu se svým předchozím aktivismem v Indii se také zúčastnila Mezinárodní mírové konference Jóga pro mír. Bylo to v roce 1995 v Izraeli.

Její každodenní ranní mantra
Tao každodenní mantra zní: „Není nic, co nemůžeš dělat“. Každý nový den je pro ni novou výzvou stát se lepší a kreativnější.

,,Když se ráno probudím, říkám si: Bude to nejlepší den mého života. – Nechci se probudit a myslet si: Oh, musím udělat to, musím udělat tamto… Na to vůbec nevěřím. Opravdu a skutečně věřím, že vše, co do své mysli vložíte, se zhmotní.“

Když dostala otázku, jak jóga osvítila její životní cestu, odpovídá:

,,Nejprve mě to naučilo jak mám dýchat, jak se dívat na věci v životě, neskákat na urychlené závěry – cítit, co se děje uvnitř mne a určit, zda stojí za to trávit čas přemýšlením o věcech, které se zdají být špatné. Nechci sedět a přemýšlet o špatných věcech, které se staly. Zajímám se pouze o to, co mohu udělat. “

Uznávaná autorka a nestárnoucí zdroj inspirace
Seznam jejích úspěchů je dlouhý. Spolu s jógou a předchozí kariérou se Tao také stala slavnou autorkou. Vydala autobiografii s názvem ,,Tančící světlo: Duchovní stránka bytí očima moderního mistra jógy”. Kniha vyhrála na IPPY Award a 2016 International Book Awards ve třech kategoriích: Autobiografie, Spiritualita a Nejlepší obálka. Její nejnovější kniha má název Shining Bright a připravuje také knihu o svých vzpomínkách z Indie.

K doplnění seznamu je Tao také nadšená do vína. Je vydavatelkou a šéfredaktorkou časopisu pro ocenění vína The Beverage Communicator.

Radost a jiskra energie jsou tajemstvím úspěchu
Tao je veselá osoba s krásným a jemným úsměvem na tváři. Její filozofie je nechat vejít sluneční paprsky do našeho života, aby rozvinuly náš plný potenciál.

Co bychom měli udělat, je využít sílu uvnitř nás. Ve svých lekcích jógy učí disciplínu, ovládání těla a mysli. Podle její filozofie bychom měli při cvičení pozic jógy využít napojení na prvotní jiskru energie, kterou všichni přijímáme z vesmíru. To je něco, co může každá lidská bytost dělat bez ohledu na náboženské přesvědčení. To nás spojuje s ostatními formami života na naší planetě.


připravila Aluška.org  © 2019

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.